
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Lekarze od lat zwracają uwagę na to, jak istotna jest profilaktyka. Dbałość o swoje zdrowie oznacza nie tylko aktywność fizyczną i odżywianie zgodne z zaleceniami dietetyków, ale i regularne wykonywanie badań. Badania krwi Wrocław to proste, szybkie i niedrogie rozwiązanie pozwalające na regularną kontrolę swojego stanu zdrowia. Morfologia krwi, badanie glukozy, lipidogram – poznaj argumenty przemawiające za regularnym wykonywaniem tych pomiarów i sprawdź, o co jeszcze warto rozszerzyć profilaktykę.
Badania krwi Wrocław
- Pamiętaj o podstawowych badaniach krwi, czyli morfologii
- Badanie glukozy i lipidogram – dlaczego są tak istotne?
- Poznaj TSH i powody, dla których należy kontrolować ten hormon
- Zadbaj o swoją wątrobę, wykonując regularne badania krwi
Podstawowe badanie krwi – morfologia
Morfologia to jedno z najbardziej podstawowych badań krwi, które należy wykonywać regularnie w każdym wieku. Morfologia określa liczbę czerwonych i białych krwinek, stężenie hemoglobiny w erytrocytach czy liczbę płytek krwi. Badanie dostarcza informacji ilościowych oraz jakościowych. Lekarz, który analizuje wynik morfologii, może ocenić kondycję organizmu pacjenta i podstawowy obraz jego dolegliwości. Poniżej znajdziesz więcej informacji o morfologii i inne badania krwi Wrocław.
Morfologia ma dwie odmiany:
- morfologia podstawowa – badanie leukocytów, erytrocytów, hematokrytu, hemoglobiny oraz płytek krwi,
- morfologia pełna – oprócz powyższych zawiera też opis parametrów czerwonokrwinkowych, czyli MCH, MCV, MCHC i płytkowych takich jak PDW, MPV i PCT. W pełnej morfologii można znaleźć również informację na temat limfocytów, eozynofilów, granulocytów i bazofilów.
Badania krwi Wrocław pozwolą Ci zadbać o swoje zdrowie i trzymać rękę na pulsie. Co może przekazać wynik morfologii? Morfologia dostarcza wiedzy na temat:
- zakażeń, wirusów, stanów zapalnych,
- anemii,
- niedotlenienia,
- nowotworów i przerzutów nowotworowych, białaczki,
- sferocytozy,
- niedoborów żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego.
Poziom glukozy i lipidogram – sprawdź kondycję swojego ciała
Kolejne istotne badania krwi Wrocław to między innymi odczyt glukozy i lipidogram. Poziom glukozy, czyli glikemia, określa stężenie glukozy we krwi. Takie badanie powinna przeprowadzić każda osoba raz w roku niezależnie od stanu zdrowia. Podwyższony poziom cukru to hiperglikemia, obniżony to hipoglikemia. Szczególnie istotne jest, by poziom glukozy kontrolowały osoby dziedzicznie obciążone cukrzycą typu 1 oraz 2 i kobiety w ciąży narażone na zachorowanie na cukrzycę ciążową.
Lipidogram, czyli profil lipidowy, to natomiast informacja o stężeniu tłuszczów. W skład lipidogramu wchodzi:
- cholesterol całkowity,
- HDL, czyli tak zwany zły cholesterol,
- LDL, czyli określany potocznie dobry cholesterol.
Zaburzenia lipidogramu prowadzą do rozwoju miażdżycy, która z kolei może skutkować udarem mózgu lub zawałem serca. Pierwszy lipidogram należy wykonać już około 20 roku życia.
TSH – hormon, który należy kontrolować
Kolejnym badaniem, które warto wykonywać regularnie, jest hormon tyreotropowy zwany TSH. Oznaczanie poziomu TSH pozwala wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy nawet wtedy, gdy nie widzisz u siebie żadnych symptomów. Test TSH jest czuły i sprawdza się w diagnostyce na wszystkich etapach. Nieprawidłowy wynik tego wskaźnika sprawia, że badania należy poszerzyć o FT3 i FT4, a więc hormony stymulowane przez TSH.
Profilaktyczne badanie tarczycy jest zalecane raz w roku nie bez powodu. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego organu może powodować wahania masy ciała, zaburzenia pamięci i koncentracji, uczucie zmęczenia oraz problemy z płodnością.
Sprawdzaj regularnie stan swojej wątroby
Równie ważna co tarczyca powinna być dla Ciebie wątroba. By najlepiej zadbać o ten narząd, warto wykonywać badanie krwi oceniające jej pracę oraz aktywność produkowanych przez wątrobę enzymów. W tym celu wykonuje się próby wątrobowe, czyli testy czynnościowe wątroby pomagające w diagnostyce wątroby i dróg żółciowych. Wśród prób wątrobowych wykonywanych u pacjentów wymienia się ALT, AST, GGTP, ALP oraz bilirubinę całkowitą.
Warto pamiętać o tym, że wątroba człowieka to organ pracujący każdego dnia i uczestniczący w prawidłowym trawieniu pokarmów, produkujący witaminy i minerały (np. A, D, K, B12 i żelazo) oraz usuwający toksyny. Wpływ na jej funkcjonowanie ma zatem codzienna aktywność, przyjmowanie leków, niezdrowe nawyki. Dlatego próby wątrobowe powinny być wykonywane raz w roku.