
Dla tych, którzy znają się na uprawie bylinowych traw pojęcie Miskant chiński Morning Light, nie jest obce. To wysoka trawa o bardzo długich, wąskich liściach i niemal nitkowatych wierzchołkach. Ich cechą charakterystyczną są łukowate nerwy główne, które posiadają kremową obwódkę. Nawet lekki podmuch wiatru wprawia listki w piękny taniec.
Miskant chiński Morning Light – trawa ozdobna
Ta czarująca trawa ozdobna podobnie jak Tamaryszek francuski na pniu, posiada delikatną kolorystykę oraz zwiewny, wręcz fontannowy wygląd. Potrafi osiągnąć wysokość do prawie dwustu centymetrów wysokości. Niektórym może rzucić się podobieństwo do popularnej odmiany trawy, jaką jest “Gracilimus”. Niemniej jednak Miscanthus Sinensis Morning Light posiada bardziej chłodne i srebrzyste ubarwienie.
Roślina ta tworzy przepiękne kępy, które są regularne, zwarte i zjawiskowe. Zwisająco efektownie liście sprawiają wrażenie niezwykle lekkich i eleganckich. Kremowe obrzeża ozdabiają listki, a ich środek posiada charakterystyczny biały nerw. Wszystkie liście posiadają barwne akcenty, które się skrzą w srebrzystym blasku.
Miskanty Morning Light mają to do siebie, że pięknie mienią się w słońcu. Niestety Miscanthus Morning Light niezwykle rzadko zakwita w naszym klimacie. Jedynie w dobrze prowadzonych uprawach, na przełomie sierpnia i września mogą się pojawić wiechowate kwiatostany. W początkowej fazie są one w kolorze czerwono-brunatnym, ale z czasem, gdy zaczynają przekwitać, ich kolor staje się nieco jaśniejszy i przechodzi w odcienie jasnej bieli.
Prawidłowo stworzone warunki dla Miskant chiński Morning Light uprawa, mogą zaowocować niezwykłą hodowlą. To ciekawy rodzaj byliny, która została doceniona przez Award of Garden Merit. To nagroda brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego za szczególne walory ogrodowe. Nic dziwnego, ponieważ trawa Morning Light to wspaniała ozdoba każdego ogrodu.
Uprawa i pielęgnacja Miskanta chińskiego
Na szczęście trawa Morning Light podobnie jak Hortensja bukietowa magical candle jest łatwa w uprawie. Wymaga gleb żyznych o umiarkowanie wilgotnym i lekko kwaśnym odczynie. Obojętne pH także mu sprzyja. Warunkiem bujnego wzrostu jest utrzymywanie stałej wilgotności podłoża. Dzięki temu powstaną gęste i okazałe kępy trawy. Zimą warto, aby Miskant chiński Morning Light był podsypany korą. Mimo że ta roślina jest dość odporna na mróz, w najchłodniejszych regionach kraju, może nie przetrwać.
Warto więc otulić podstawę trawy trocinami lub suchą słomą. Postępując w ten sposób, nie zapomnijmy o tym, aby wiosną usunąć kopczyki, a pędy, które pozostaną po zeszłym roku obciąć bardzo nisko przy ziemi. Aby Miskant chiński dobrze się rozrastał w nowym sezonie, można użyć kompostu lub uniwersalnego nawozu wieloskładnikowego, który użyźni glebę.
Bylina dobrze odnajduje się w zanieczyszczonej glebie i powietrzu. Nie ma to wpływu na jej rozrost. Pomimo negatywnych warunków pozostaje trwała i zdrowa. Miejscem, w którym najlepiej rośnie Miskant Morning Light jest słoneczne stanowisko albo lekko zacienione. Nie jest to gatunek trawy inwazyjnej, dlatego nie musimy obawiać się, że rozrośnie się w niekontrolowany sposób. Ma krótkie kłącza, dlatego właśnie rośnie w kępach. To, że Miskant Morning jest docenioną trawą przez ogrodników, nie podlega dyskusji. Pięknie wygląda sadzony pojedynczo lub ozdobnie w towarzystwie innych traw. To wspaniała propozycja, która doda uroku oczkom wodnym, jak i rabatce w ogrodzie.
Miskant chiński rozstaw i sadzenie
Uprawa Miskant Morning Light wymaga zachowania odpowiedniego odstępu między pędami. Liście trawy potrafią sięgać na wysokość prawie dwóch metrów, a kępy rozrastają się na szerokość nawet dziewięćdziesięciu centymetrów. W związku z tym Miskant Morning Light rozstawa wynosi około siedemdziesięciu centymetrów. Można je rozmnażać poprzez dzielenie kęp.
Wysiewanie nasion w klimacie umiarkowanym, może nie skutkować zawiązaniem i przyjęciem się. Dlatego właściwa rozstawa jest istotna – szczególnie w pierwszych latach wzrostu. Wtedy bowiem Morning Light rozrasta się najlepiej. Warto wiedzieć, że jest to trawa inwazyjna. Oznacza to, że zbyt mała rozstawa może ograniczyć jej wzrost.
Sadzenie Miskanta najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, aby roślina miała czas na to, aby właściwie się przyjąć. Dzięki temu będzie mogła również przygotować się na nadejście zimy. Sadzenie jesienią nie byłoby właściwe i roślina mogłaby nie przetrwać mroźniejszych dni. Co ciekawe jest to trawa, która idealnie sprawdzi się także w formie dekoracji ogrodu lub balkonu. Można więc Miskant Morning Light w donicy sadzić.
Gdzie najlepiej posadzić Miskant chiński Morning Light?
Ciekawe byliny świetnie prezentują się na ogrodowych rabatach, gdzie już ugruntowały sobie pozycję. Warto pójść o krok dalej i stworzyć imponujące kompozycje na balkonach i tarasach. Zatem gdzie Miskant Morning Light sadzonki będą prezentować się równie dobrze, jak w ogrodzie?
Jak wiadomo na wysokich piętrach, panują nieciekawe warunki. Zimą i jesienią jest tam wietrznie, a z kolei latem jest upał. Jako że dla Miskant Morning Light wysokość jest bez znaczenia, idealnie sprawdzi się jako roślina tarasowa, sadzona na wysokości. Trawa Miskant jest wręcz stworzona do tego, aby szarpał ją wiatr, a słońce otulało swoimi promieniami. Pojemniki z trawą będą pięknie ozdabiać balkon przez cały rok. Trawa ma to do siebie, że zasycha na zimę, więc bez trudu poradzi sobie z zimnem.
Warto jednak wybrać większe pojemniki, ponieważ miskanty lubią być sadzone w ciężkich donicach lub drewnianych skrzyniach. Dzięki temu nie przewrócą się na wietrze. Na sporej wielkości tarasach w nowoczesnym budownictwie, można postawić na kilka rodzajów bylin. Koszt takiej inwestycji jest stosunkowo niewielki, ponieważ trawa Morning Light cenę ma niewysoką. Wynosi ona kilkanaście złotych i waha się w granicach od piętnastu do trzydziestu złotych w zależności od wielkości. Decydując się na zakup sadzonki Miskanta bezpośrednio w ogrodnictwie, znacznie obniżymy ten koszt. Bez względu na cenę, warto wybrać ten rodzaj bylin.
fajna, niewymagająca trawa to ogrodu