
OSB to skrót dla drewnopochodnej płyty wielowarstwowej. Jest to płyta o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych, łatwa w obróbce, dlatego powszechnie się ja wykorzystuje przy pracach budowlanych i wykończeniowych. Jakie są jej największe zalety?
Jak jest zbudowana płyta OSB?
OSB powstaje ze smukłych, specjalnie wyselekcjonowanych wiórów drzewnych, najczęściej sosnowych albo świerkowych. Wióry są sprasowywane i zlepiane żywicą syntetyczną, a każda płyta składa się z kilku naprzemiennie ułożonych warstw. Żywice mają różny skład, co pozwala nadać płytom określone właściwości mechaniczne.
Płyty są prasowane w bardzo wysokich temperaturach oraz pod odpowiednio dobranym ciśnieniem. Dzięki tej specyficznej budowie płyty OSB stają się odporne na zginanie oraz uszkodzenia mechaniczne, i to właśnie czyni je niezwykle uniwersalnym materiałem budowlanym. Dostępne na Siekierki.com.pl płyty zawierają ponad 90 procent drewna.
Typy płyt OSB
W zależności od sposobu produkcji, można wyróżnić cztery rodzaje płyt. OSB 1 to płyta uniwersalna, nieprzenosząca obciążeń, idealna do pomieszczeń suchych i zadaszonych. Płyta OSB 2 przenosi obciążenia, a jeśli ma być użyta w pomieszczeniu narażonym na wilgoć, wymaga uprzedniego zaimpregnowania. Płyta OSB 3 jest tak skonstruowana, że może przenosić obciążenia zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz, charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie wilgoci. Ostatni typ, OSB 4, to płyta przeznaczona do stosowania w trudnych warunkach, odporna na działanie wody, przystosowana do przenoszenia dużych obciążeń.
Właściwości i zastosowanie płyt OSB
Od materiałów budowlanych wymaga się, by były wytrzymałe, odporne na zginanie i ścinanie, mało podatne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Płyty OSB spełniają te warunki. Powszechnie się je stosuje w budownictwie szkieletowym – służą jako poszycie dachu, poszycie ścian, podkład pod podłogę, wypełniają szkielety konstrukcji, przydają się przy obudowie skosów na poddaszu. Można też wykorzystywać je do szalunków.
W nowoczesnym budownictwie płyty OSB służą często jako wykończenie sufitów oraz okładzina ścienna – płytę wystarczy pomalować dobrą farbą kryjącą lub eksponuje się jej fakturę pokrywając płytę lakierem.