
Włosy są naturalnym elementem ciała każdego człowieka. Ich obecność na głowie jest istotna nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Co zrobić, gdy nagle włosy zaczynają wypadać? Czy ten proces jest naturalny czy też można go zatrzymać?
Łysienie androgenowe – jakie są przyczyny?
Androgenowe wypadanie włosów może mieć różne przyczyny, bez względu na płeć. Nadmierne wypadanie włosów może być uwarunkowane genetycznie, a także być powiązane z czynnikami zewnętrznymi czy chorobowymi. Schorzenie tego typu często jest powodem do niepokoju wśród cierpiących na niego pacjentów.
Sam proces łysienia androgennego wynika ze specyficznego układu genów, który powoduje osłabienie mieszków włosowych. W efekcie dochodzi do częstszego wypadania włosów. Geneza tego schorzenia jest powiązana również z procesami zapalnymi i podwyższoną aktywnością 5-alfa-reduktazy. Enzym ten jest odpowiedzialny za wrażliwość komórek na androgeny, czyli męskie hormony.
Jak rozpoznać łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe można rozpoznać po nagłej utracie około 30% włosów. W tym rodzaju łysienia charakterystycznym jest wypadanie włosów bez powstawania blizn, które postępuje w kierunku linii włosów od czoła w tył. Łysienie androgenowe wyróżnia się też utratą włosów od czubka głowy.
W przypadku kobiet to schorzenie powoduje ogólne przerzedzenie bujności włosów na całej głowie. W niektórych przypadkach problem objawia się szerokim przedziałkiem i nagłą utratą włosów w centralnej części.
Bez względu na przebieg, łysienie androgenowe często stanowi przykrą dolegliwość dla niejednej osoby. Na szczęście, dzięki rozwojowi współczesnej medycyny można skorzystać z terapii leczenia tego schorzenia.
W jaki sposób leczy się łysienie?
Proces leczenia przypadłości dzieli się na metody konwencjonalne i naturalne. W przypadku tych pierwszych zabiegów wykorzystuje się zabiegi trychologiczne, pielęgnacyjne, a także przeszczep włosów oraz leczenie wspomagające. Do ostatniej grupy można zaliczyć wszelkie działania profilaktyczne, które mają wstrzymać lub spowolnić łysienie androgenowe np. odpowiednia dieta.
Niekonwencjonalne metody leczenia łysienia polegają na stosowaniu odpowiedniej suplementacji oraz dermokosmetyków. Warto jednak mieć na względzie, że te metody mogą okazać się niewystarczające w przypadku terapii łysienia androgenowego. Z uwagi na to, że na sam proces wpływ może mieć wiele czynników, można jednak spróbować tego typu kuracji.
Jak pomóc osobie z łysieniem androgenowym?
Podstawą do podjęcia jakichkolwiek kroków terapeutycznych jest wizyta u lekarza. Specjalista będzie w stanie wskazać, z jakim rodzajem łysienia ma do czynienia pacjent, a następnie dobrać dla niego odpowiednią metodę leczenia. O nowoczesnych metodach leczenia łysienia przeczytasz tutaj: https://klinikakrajewski.pl/oferta/dermatologia/leczenie-lysienia/
Łysienie jest przykrą dolegliwością, którą można leczyć. W związku z tym w przypadku wystąpienia takiego problemu, warto zgłosić się o pomoc do specjalisty. To właśnie w gabinecie lekarza pacjent ma szansę poznać przyczynę swojego problemu i uzyskać profesjonalne wsparcie.