
Choć może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości logopedia jest dziedziną z wieloletnią historią. W pewnym uproszczeniu zajmuje się ona doskonaleniem mowy u osób dorosłych oraz w wieku dziecięcym (szkolnym). Czy warto rozpocząć naukę na tym kierunku? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, konieczne zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem. Miłej lektury!
Logopedia. Podstawowe informacje na temat dziedziny wiedzy
Logopedia to nauka, która skupia się na leczeniu różnego rodzaju wad wymowy oraz nauce mówienia w przypadku osób, które z różnego powodu ją utraciły. Ponadto, profesjonalny logopeda zajmuje się również identyfikacją przyczyn, dla których u danego pacjenta występuje wada wymowy, oraz opracowaniem przebiegu sesji terapeutycznej.
Subdyscypliny logopedii
Powszechnie kojarzy się logopedię jako dziedzinę nauki, która poświęcona jest terapii w celu usunięcia wady wymowy u pacjenta. Tymczasem, zakres tej nauki jest znacznie szerszy i obejmuje także takie kwestie jak na przykład pomoc w nauce pisania czy terapia w zakresie zwalczania zaburzeń głosu.
Zasadniczo, logopedia dzieli się na następujące dziedziny:
- balbutologopedia – obejmuje ona sposoby terapii w ramach takich zaburzeń jak na przykład jąkanie,
- gerontologopedia – zbiór technik i metod dziania stosowanych w przypadku osób starszych. Jest to ważne, ponieważ w wieku podeszłym nasilają się takie groźne schorzenia jak między innymi choroba Alzheimera,
- glottodydaktyka – ten obszar logopedii skupia się na pracy z dziećmi, które mają problemy w pisaniu/czytaniu/mówieniu. Z tego też powodu glottodydaktyka jest czasem określana także jako tzw. wychowanie językowe dzieci.
Tak duża różnorodność w obszarze logopedii to bez wątpienia istotna zaleta. Dlaczego? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: logopeda ma dzięki temu znacznie więcej możliwości zatrudnienia, co z pewnością przekłada się na poprawę jego pozycji zawodowej.
Logopedia studia podyplomowe. Czy to dobry pomysł?
Ostatnie lata to czas, w którym studia podyplomowe zyskują na popularności. Właściwie, taki stan rzeczy nie powinien być zaskakujący, ponieważ to właśnie dzięki tego typu studiom możliwe jest zdobycie dodatkowych kwalifikacji. Tego typu nauka jest przeznaczona dla osób, które ukończyły studia magisterskie. Jednym z kierunków, które można studiować w ramach edukacji podyplomowej, jest logopedia – podyplomowe studia w tym zakresie mogą być cennym uzupełnieniem edukacji zdobytej na takich kierunkach studiów jak na przykład polonistyka czy pedagogika.
Ponieważ niektóre ośrodki akademickie oferują możliwość studiowania na kierunku logopedia online, jest to świetne rozwiązanie dla osób prowadzących aktywne życie zawodowe. Nauka w trybie zdalnym to przede wszystkim rozwiązanie wygodne. Dzięki temu nie trzeba już dojeżdżać do odległego ośrodka akademickiego, by móc uczestniczyć w zajęciach. Wręcz przeciwnie: wystarczy usiąść wygodnie w fotelu, zalogować się na platformę edukacyjną i brać udział w wykładach oraz zajęciach praktycznych. Takie rozwiązanie to przede wszystkim oszczędność czasu oraz pieniędzy.
Ukończenie studiów na kierunku związanym z logopedią nie daje wprawdzie stuprocentowej gwarancji zatrudnienia, ale znacznie zwiększa szanse na znalezienie ciekawej pracy.
Przedstawiciele tej profesji są chętnie zatrudniani na przykład w takich miejscach jak szkoły i przedszkola, placówki opiekuńcze itd. Oprócz tego możliwe jest rozpoczęcie działalności na własną rękę. Prywatna praktyka logopedyczna to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie niezależność.
Jedną z uczelni, która oferuje studia podyplomowe z logopedii, jest Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych.
https://www.cb.szczecin.pl/tryb-studiow/studia-podyplomowe/studia-nauczycielskie/logopedia/