
Obecnie jednym z ciekawszych sposobów na mnożenie kapitału, jest lokata w różnego rodzaju szlachetne metale. Jest to zresztą łatwiejsze o tyle, że rynek co jakiś czas zasilają nowe serie. Są jednak takie, które stanowią niemal jego filar.
Do takiego grona bezapelacyjnie zaliczyć należy serię Krugerrand. Trudno zresztą myśleć inaczej o numizmatach, które zapoczątkowały ten właśnie sposób na długoterminowe pomnażanie kapitału. Pierwsze egzemplarze zostały udostępnione klientom w 1967 roku. Zresztą produkcja numizmatów z Republiki Południowej Afryki trwa aż do dziś. Tu wspomnieć jednak należy, o dość istotnym fakcie. Wpłynął on bowiem negatywnie na eksport monety za granicę. Jest nim embargo. Nałożono je w wyniku sankcji. Te z kolei wprowadzono, by ukarać administrację RPA za prowadzenie w tym kraju sprzecznej z prawami człowieka polityki segregacji rasowej wobec czarnych mieszkańców kraju. Takie ograniczenia, nie muszą więc zbytnio nikogo dziwić. Wracając jednak do samej monety… Tamtejsza Rand Rafinery dostarcza w ramach serii, cztery warianty nominałów. Najwięcej kruszcu posiada równowartość jednej uncji trojańskiej, z kolei najmniej – jedna dziesiąta tej samej jednostki. Drugi wariant powinien być brany pod uwagę zwłaszcza przez tych, których kapitał inwestycyjny, nie jest jeszcze zbyt duży.
Kolejna propozycja, za którą stoi relatywnie długa historia, a która wciąż cieszy się uznaniem to Chińska Złota Panda. W tym wypadku emisję rozpoczęto na początku lat 80. Tak jak i w naprawdę wielu przypadkach, tak i tu, nazwa odnosi się do przewodniego motywu. Są nim właśnie pandy, które dla wielu, są symbolem Państwa Środka. Zresztą taka właśnie koncepcja, wiąże się z unikatowością chińskich monet. Wszystko dlatego, że zależnie od serii, niemal żaden motyw zwierząt, nie jest identyczny co poprzedni. Zapewne w jakiś sposób przekłada się to również na późniejszą rynkową cenę kruszcu w tej formie. Warto też zaznaczyć, że na odwrocie, umieszczono widok na tak zwaną Niebiańską Świątynię. Cały kompleks liczy sobie już kilka stuleci. Jest nie tylko ważnym ośrodkiem religijnym. Z racji swego położenia – zlokalizowano go w centrum Pekinu – jest on niemniej istotny również z turystycznego punktu widzenia. Rokrocznie odwiedza go naprawdę bardzo dużo osób. Tym, co odróżnia chińskie monety od swych światowych odpowiedników, jest również to, że od kilku lat, nominały podaje się nie w uncjach trojańskich, lecz w gramach.
Jedną z pierwszych serii monet bulionowych na Starym Kontynencie był Filharmonik. Emisję rozpoczęto w tym przypadku, w 1989 roku. Niemal całość stylistyki odwołuje się do słynnych Koncertów Noworocznych. Odbywają się one każdego pierwszego stycznia w gmachu Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego. Znajdują się tam na przykład organy piszczałkowe, które zdecydowano się umieścić na awersie numizmatów w ramach serii. Są one jednym z najbardziej znanych tego typu instrumentów.
Jeśli szukasz podmiotu na rynku, który w swojej ofercie posiada złoto inwestycyjne i przede wszystkim złote monety bulionowe czy złote sztabki, warto odwiedzić firmę Tavex, która posiada swoje salony w całej Polsce, a także oferuję złoto inwestycyjne z dostawą do klienta i to w 24h! Dodatkowo posiada jedną z najbogatszych tablic walutowych z całego świata i usługę skupu wycofanych walut.