
Energia elektryczna jest niezwykle ważną rzeczą w naszym życiu. Nie dość, że nie możemy przez dłuższy czas żyć bez wody, to również w przypadku braku prądu funkcjonowanie może być znacznie utrudnione. Wszyscy wiemy, że dziś wiele sprzętów używanych na codzień jest zasilane na prąd, a jego brak, powoduje komplikacje i problemy w wielu dziedzinach życia. Co zrobić, gdy prądu nagle zabraknie? Jak sobie wówczas poradzić? Jakie są sposoby na alternatywne zasilanie?
Jakie mogą być powody braku zasilania?
Przyczyn, które powodują brak zasilania może być wiele. Pierwszą, która zawsze przychodzi nam do głowy, gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu, jest awaria instalacji elektrycznej. Awaria instalacji objawia się najczęściej poprzez wyskoczenie korków. Wówczas należy sprawdzić bezpieczniki. Tego rodzaju usterkę możemy usunąć przez odłączenie od zasilania kilku urządzeń elektrycznych. Bardzo często zdarza się tak, że sieć zostaje przeciążona, jeśli podłączymy pod jedno zasilanie piekarnik, czajnik oraz zmywarkę.
Sprawa jest o tyle prostsza, jeśli nastąpiło jedynie przeciążenie, trudniej jest naprawić instalację, jeśli przeciążenie to spowodowało poważną awarię elektryczną i samo sprawdzenie bezpieczników i odłączenie urządzeń nie wystarczy. Wówczas musimy skontaktować się ze specjalistą, który zbada instalację, ale zanim to nastąpi pozostajemy bez prądu w domu, a co za tym idzie, musimy poszukać innych sposobów na dostawę prądu, czyli zasilanie bezprzerwowe Wówczas przychodzą nam z pomocą akumulatory do zasilania awaryjnego.
Zasilanie bezprzerwowe – na czym to polega?
Bezawaryjne i niezawodne zasilanie konieczne jest nie tylko w domach, ale również w pracy. Bardzo duża część firm, czy to produkcyjnych, czy biur, na co dzień potrzebuje dostawy prądu i jest to nieodłączny element każdego dnia. Zasilane są maszyny produkcyjne, komputery i inne sprzęty niezbędne do wykonania pracy. Dlatego akumulatory do zasilania awaryjnego, powinny znajdować się w każdej firmie, aby mogła w przypadku braku dostawy prądu zwyczajnie funkcjonować i nie powodować strat. Akumulator do alarmu, czy też akumulator do oświetlenia awaryjnego, wyciągają do nas pomocną dłoń, gdy nadejdzie trudna sytuacja. Pozwalają one na niezależność i możliwość normalnego funkcjonowania, a także samowystarczalność.
Co wiemy o akumulatorach do UPS
Przede wszystkim warto wiedzieć, że akumulatory do zasilania UPS mogą nam pomóc w sytuacji krytycznej. Stanowią one magazyn dla energii i w zależności od typu zasilacza, przenoszone są do pracy cyklicznej, lub buforowej. Tego rodzaju akumulatory są stosowane już od dawna, ale występowały najczęściej w tradycyjnej formie ołowiowo – kwasowej, które zawierały płynny elektrolit, lecz obecnie produkowane są również akumulatory do UPS, które posiadają suche ogniwa bezobsługowe, a także akumulatory żelowe w zasilaczach awaryjnych UPS. To właśnie dzięki nim unikniemy przerwy w zasilaniu.