
Budownictwo specjalne stosowane jest wszędzie wokół nas, choć wciąż niewiele osób w społeczeństwie jest tego świadomym. Wszelkie konstrukcje i wykopy mające na celu zmienić strukturę w przestrzeni oraz stworzenie funkcjonalnych rozwiązań można nazywać budownictwem specjalnym lub inżynieryjnym. W ramach budownictwa inżynieryjnego powstają wielkie konstrukcje stanowiące najczęściej infrastrukturę miejską. Z kolei budownictwo specjalne to między innymi wały powodziowe i melioracje.
Zabezpieczenie podczas wykopów
W przypadku budownictwa specjalnego i inżynieryjnego kluczowe jest przede wszystkim zabezpieczanie wykopów z zastosowaniem odpowiednich metod. Do zabezpieczania najczęściej wykorzystywane są kotwy gruntowe. Kotwy montowane są w różny sposób w zależności od ich rodzaju, a tym samym budowy. Ponadto kotwy mogą być użytkowane na stałe, jeśli są stabilne i mocne lub tymczasowo jedynie do dwóch lat.
Aby użyć kotwy w formie zabezpieczenia gruntu należy najpierw zlecić wykonanie specjalistycznych badań podłoża, a następnie przygotować otwory. Bardzo ważne jest przygotowanie otworów dostosowanych do rozmiaru i rodzaju kotew. Po przygotowaniu otworów między innymi poprzez zalanie ich cementem w odpowiedni sposób kotwy montuje się metodą iniekcji.
Sprawdzanie podłoża
Pierwszym etapem sprawdzenia podłoża pod budowę są oczywiście badania gruntu. Muszą być one wykonane przez osobę z właściwymi uprawnieniami i najlepiej dużym doświadczeniem. W przypadku budownictwa inzynieryjnego lub specjalnego doświadczenie osoby badającej grunt jest bardzo ważne. To właśnie na podstawie raportów wykonanych podczas tych badań osoby zajmujące się projektowaniem dopasowują właściwe zabezpieczenia podłoża.
Wykonane kotwy gruntowe muszą być sprawdzone w trakcie odbioru. Bez dokonania badań odbiorczych może okazać się, że kotwy nie są wykonane prawidłowo i posiadają na przykład różne odkształcenia. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, gdyż może mieć wpływ na stabilność całej konstrukcji.
Współpraca specjalistów
Budownictwo specjalne charakteryzuje przede wszystkim konieczność współpracy specjalistów i fachowców z przeróżnych dziedzin. Interdyscyplinarność i podejście do budowy z różnych perspektyw sprawia, że powstające konstrukcje są dobrze przemyślane i wykonywane w sposób fachowy. Budownictwo specjalne często nie jest dostrzegalne przez społeczeństwo, lecz znacznie wpływa na poprawę funkcjonowania w otaczającej przestrzeni. Świetnym tego przykładem są melioracje poprawiające jakość gleby na polach uprawnych lub wały powodziowe chroniące duże obszary.
Duże znaczenie dla budownictwa inżynieryjnego mają z kolei coraz nowsze technologie oraz nowoczesne maszyny. Ich wykorzystanie bardzo często przyspiesza i jednocześnie ułatwia cały proces budowy. Wykorzystywanie specjalnych maszyn oznacza także współpracę kolejnych wykwalifikowanych osób zajmujących się ich obsługą. Budownictwo inżynieryjne i specjalne rozwija się coraz dynamiczniej i zaczyna mieć znaczny udział w wielu sektorach całej gospodarki.