
Miesiączka, choć jest naturalnym zjawiskiem biologicznym towarzyszącym kobietom przez większość ich życia, może być naprawdę uciążliwa. Wiele kobiet co miesiąc boryka się z ogromnym bólem, związanym z krwawieniem, a także innymi dolegliwościami, takimi jak bóle głowy, nudności, wymioty czy biegunki. Właśnie ze względu na ten fakt, codzienne funkcjonowanie kobiet podczas menstruacji dla wielu kobiet staje się niemalże niemożliwe, a samo dotarcie do pracy i bycie w niej efektywną zakrawa o niemożliwe. W związku z tym coraz więcej firm zaczęło wychodzić naprzeciw potrzebom kobiet, wprowadzając urlop menstruacyjny.
Czym jest urlop menstruacyjny?
Urlop menstruacyjny to benefit, zakładający dodatkowe dni wolne dla kobiet, niezależnie od urlopu wypoczynkowego. Urlop menstruacyjny nie jest regulowany przez prawo pracy, dlatego też dokładne zasady przyznawania go zależą od firmy, która daje taką możliwość. Oznacza to tyle, że to właśnie pracodawca decyduje ile dni urlopu menstruacyjnego przewiduje w skali roku, a także na jakich zasadach będzie on przyznawany – po jednym dniu w miesiącu, kilka dni, a może tylko kilka godzin.
Dlaczego warto wprowadzić urlop menstruacyjny w Twojej firmie?
W ostatnich latach coraz większą uwagę zaczęto przywiązywać nie tyle co do przepracowanych godzin w miesiącu, a do efektywności pracy. Ważnym tematem, o którym również mówi się głośno w ostatnim czasie to wpływ pracy na zdrowie psychiczne, a także na życie prywatne. I właśnie o te zagadnienia ociera się urlop menstruacyjny, a zalet jest jeszcze więcej. Należą do nich między innymi:
- Większa efektywność w pracy: Dolegliwości bólowe obniżają poziom koncentracji oraz zdolność do prawidłowego wykonywania obowiązków. Pracownice doświadczające silnych dolegliwości miesiączkowych mogą dokonywać błędów, co może negatywnie wpłynąć na całokształt obowiązków, którymi zajmują się danego dnia. Kobiety, które mają możliwość przetrwać w domu najtrudniejsze dni menstruacji, wrócą do pracy wypoczęte i bardziej efektywne w swoim działaniu.
- Zniwelowanie stresu: Wiele kobiet doświadcza stresu, związanego z nadchodzącą menstruacją, zanim jeszcze się ona zacznie. Wiąże się to z ich świadomością, jak ciężko znoszą miesiączkę oraz z lękiem, że podczas tych dni mogą być one mniej efektywne co może przełożyć się na ich wizerunek w miejscu pracy. Urlop menstruacyjny w takich przypadkach daje poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia, dlatego też kobiety, które mają możliwość wzięcia urlopu menstruacyjnego nie doświadczają takich obaw.
- Budowanie pozytywnych relacji z pracownikami: W firmach, w których funkcjonuje urlop menstruacyjny okazuje się troskę o dobrostan swoich pracowników, co może realnie przełożyć się na budowanie pozytywnych relacji z pracownikami, a także lojalności z ich strony.
- Benefity przyciągają nowych pracowników: Wśród najczęściej wymienianych elementów, które przyciągają do przedsiębiorstwa nowych pracowników, są benefity pozapłacowe. Oferując więc urlop menstruacyjny jako benefit, pracodawca może sprawić, że jego firma będzie cieszyła się większym zainteresowaniem jako potencjalne miejsce pracy.
Urlop menstruacyjny a prawo pracy
Chociaż w Polsce urlop menstruacyjny nie funkcjonuje w kodeksie pracy, to w niektórych krajach świata – owszem. Pionierem w tym temacie jest Japonia, w której urlop menstruacyjny przysługuje prawnie każdej pracownicy już od 1947 roku. Na ten moment w Polsce nie zanosi się, aby ten rodzaj urlopu został uregulowany prawnie, jednak kto wie – być może kiedyś się to zmieni.
Więcej o urlopie menstruacyjnym możesz przeczytać https://allwimin.com/pl/artykul/urlop-menstruacyjny-w-polsce-jako-benefit-dla-pracownic/