
Dom energooszczędny to taki, w który dzięki przeróżnym rozwiązaniom ma zmniejszone zapotrzebowanie na energię i tym samym pozwala domownikom płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu wpływa się pozytywnie na ochronę środowiska i naszej planety.
Dom energooszczędny w pigułce
Dom energooszczędny to taki, który ma zwartą i prostą bryłę. Ciepłe ściany zmniejszają straty cieplne, a promienie słoneczne wykorzystuje się maksymalnie, by zmniejszyć wydatki związane z ogrzewaniem. Aby uczynić jak największy użytek ze słońca i jego dobrodziejstw istotne jest położenie domu względem stron świata. Południe oraz południowy zachód są najdłużej oświetlone w ciągu dnia, dlatego w te strony powinna być usytuowana część dzienna domu, czyli przykładowo salon z jadalnią. Pomieszczenia od wschodu to dobre miejsce na sypialnie domowników, codziennie rano można budzić się przy promieniach słońca, a wieczorem jest tam trochę chłodniej. Wschód to dobre miejsce również na kuchnię. Gorzej nasłoneczniona północ będzie dobrym wyborem do usytuowania w jej kierunku takich pomieszczeń jak garaż, łazienka, schowek oraz nawet samo wejście do domu.
Na energooszczędność domu wpływa przede wszystkim materiał, z jakiego został zbudowany. Należy wykorzystać w tym celu materiały o dużej masie termicznej, takie jak cegła, beton lub kamień. Są one bardzo dobrymi izolatorami cieplnymi i stabilizują temperaturę wewnątrz pomieszczeń i zmniejszają szybkość wymiany ciepła z otoczeniem. Istotne jest też odpowiednie ocieplenie ścian budynku i wszystkich przegród. W tym celu najlepiej wykorzystać wełnę mineralną lub styropian grafitowy.
Do ogrzewania domu energooszczędnego wykorzystuje się najczęściej kocioły gazowe, elektryczne lub elektryczne ogrzewania podłogi. Dobrym rozwiązaniem są też odnawialne źródła energii takie jak: pompy ciepła, które pozyskują energię odnawialną z powietrza, wody lub gruntu, kolektory słoneczne lub kotły na biomasę.
Jaki musi być dom, aby można go było nazwać energooszczędnym
Przede wszystkim dom energooszczędny musi być mały i o zwartej bryle. Straty ciepła zależą od powierzchni przegród, które przenika. Im mniejsza powierzchnia domu, tym mniejsze straty. Zwarta bryła najlepiej na planie kwadratu lub prostokąta, wtedy również redukuje się liczbę przegród i miejsc, z których ciepło może przedostawać się na zewnątrz. W domu energooszczędnym nie ma miejsca na wykusze, lukarny, tarasy czy balkony – wszystkie z tych elementów nie sprzyjają gromadzeniu ciepła w środku. Ciepłe powietrze zgodnie z prawami fizyki unosi się do góry. Najwięcej ucieka go przez dach, stąd bardziej korzystne jest budowanie domu piętrowego lub z poddaszem. Biorąc pod uwagę ułożenie względem stron świata, na południu powinny znajdować się duże okna, a na północy byłoby idealnie gdyby nie było ich wcale. Nie docierają tam promienie słoneczne, dlatego okna w domu energooszczędnym od strony północnej to jedynie droga ucieczki dla nagrzanego powietrza.
Za budowę domu energooszczędnego trzeba zapłacić więcej, ale okazuje się że warto. W przyszłości rachunki za energię są dużo niższe niż w klasycznym budynku jednorodzinnym, a celem niektórych inwestorów jest nawet zerowe zużycie energii.