
Ostatnimi czasy w przestrzeni publicznej zaczęto kłaść nacisk, aby w miarę możliwości żyć ekologicznie i bez używania zbędnych chemikaliów szkodzących środowisku. Przydomowe oczyszczalnie ścieków idealnie sprawdzą się do takiego celu. Pozwalają one pozbyć się zbędnych ścieków w sposób niewymagający użycia środków chemicznych. Jak działają ekologiczne oczyszczalnie ścieków?
Zasada działania ekologicznej oczyszczalni ścieków
Przeważnie ekologiczna oczyszczalnia ścieków składa się z jednej do trzech komór w których przeprowadzane jest beztlenowe oczyszczanie. W pierwszej z komór zachodzi początkowy etap oczyszczania, gdzie wszelkie ciała stałe o gęstości większej niż gęstość wody opadają na dno. Płyn znad osadu przelewa się do drugiej komory, gdzie następuje identyczne zjawisko. Jeśli jest 3 komora, to na takiej samej zasadzie przelewa się do niej płyn, dzięki czemu mamy praktycznie 100% pewności, że w naszych ściekach nie będzie substancji stałych cięższych od wody.
Po wstępnym oczyszczeniu ścieków z substancji stałych, trafiają one do zbiornika, gdzie będzie zachodzić oczyszczanie tlenowe. Podczas tego procesu neutralizowana jest większość niebezpiecznych dla środowiska substancji. Związki nieorganiczne są rozkładane do związków nieorganicznych, które są bezpieczne dla otoczenia.
W kolejnym etapie zachodzi oczyszczanie beztlenowe, gdzie pozostałe związki są rozkładane. W tym etapie głównie działają bakterie nitryfikacyjne, które żyją w warunkach beztlenowych. Bez dostępu do tlenu rozkładają one szkodliwe związki azotu do nieszkodliwych produktów.
Po całkowitym oczyszczeniu ścieków z szkodliwych dla otoczenia związków powstały płyn nazywany „szarą wodą” usuwany jest do znajdujących się w pobliżu wód gruntowych. Takim oto sposobem ścieki zostają oczyszczone bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych, które mogłyby zaszkodzić środowisku.
Przeczytaj – https://ekodren.pl/k/bakterie-do-oczyszczalni/
Rodzaje ekologicznych oczyszczalni ścieków
Wyróżniamy głównie 2 rodzaje ekologicznych oczyszczalni ścieków:
- Z osadem czynnym – W takim rozwiązaniu pierwsza komora zbiornika ma rolę osadnika wstępnego, gdzie ciała stałe osadzają się na dnie, w drugiej komorze ścieki są napowietrzane, a trzecią komorą jest osadnik wtórny. Osadem czynnym są bakterie i mikroorganizmy tlenowe, które w połączeniu ze ściekami rozkładają związki do ich nieszkodliwych odpowiedników. Warunkiem odpowiedniego działania jest odpowiednie napowietrzenie ścieków, do czego potrzebna jest pompa napowietrzająca.
- Z złożem biologicznym – W tym wypadku ścieki z osadnika gnilnego przepływają do drugiego zbiornika, w którym znajduje się napowietrzone złoże biologiczne (czyli np. kamienie oraz siatka z polietylenu). Podczas kontaktu z ściekami na powierzchni złoża tworzy się swego rodzaju błona złożona z bakterii, które trawią zawarte w ściekach związki nieorganiczne, tym samym produkując nieszkodliwe związki organiczne.
Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednakże z pewnością warto zainwestować w ekologiczną oczyszczalnie ścieków, ponieważ nie tylko odciąży to nasz budżet, ale również środowisko.