
Soda kalcynowana to skuteczny, w pełni biodegradowalny środek piorący. W gospodarstwie domowym ma jednak więcej zastosowań – doskonale usuwa plamy i osady z różnych powierzchni. Sprawdź, do czego jeszcze warto ją wykorzystać!
Czym jest i jak działa soda kalcynowana?
Soda kalcynowana, nazywana również węglanem sodu lub lekkim węglanem sodu, to biały, krystaliczny związek chemiczny. Jako zasada, zwiększa pH oraz neutralizuje kwasy w reakcjach chemicznych. Stosuje się ją m.in. w przemyśle chemicznym, szklarskim, spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Ze względu na właściwości myjące i rozpuszczające, jest również używana w gospodarstwie domowym.
Soda kalcynowana vs. soda oczyszczona
Węglan sodu różni się od często wykorzystywanej w naszych domach sody oczyszczonej (wodorowęglanu sodu) nie tylko składem chemicznym, ale także właściwościami. Soda oczyszczona świetnie sprawdza się jako:
- pochłaniacz zapachów,
- alternatywa dla proszku do pieczenia,
- składnik domowego preparatu do czyszczenia i odrdzewiania metalowych przedmiotów takich jak sztućce, garnki, okucia drzwi i mebli, puchary, zabawki czy meble.
Niestety, soda oczyszczona nie radzi sobie z praniem tkanin. Tu lepiej sprawdza się lekki węglan sodu, który działa jako zmiękczacz wody, a jednocześnie pomaga usuwać trudniejsze plamy z tłuszczu i daje efekt wybielający. Warto stosować ją do namaczania, prania wstępnego, a także użyć jako dodatku do proszku do prania. Można również przygotować własny, biodegradowalny proszek do prania, łącząc w równych proporcjach sodę kalcynowaną i boraks. Ta mieszanka działa skutecznie i odświeża oraz oczyszcza tkaniny zarówno w pralce, jak i podczas prania ręcznego.
Do czego jeszcze wykorzystać lekki węglan sodu?
Poza praniem, soda kalcynowana świetnie sprawdza się jako środek czyszczący. Doskonale usuwa tłusty brud z metalowego grilla lub garnków oraz kamień z czajnika. Nie należy jej jednak używać do czyszczenia aluminium (uwaga na aluminiowe pojemniki, zabawki, medale, listwy, ramy okien i drzwi czy grzejniki!) oraz włókna szklanego.
Soda kalcynowana może być także użyta jako dodatek do innych detergentów, np. do mycia szkła, ceramiki czy podłóg (z wyjątkiem lakierowanych i woskowanych). Lekki węglan sodu można również wykorzystać do przygotowania tabletek do zmywarki.
Soda kalcynowana nadaje się także do celów spożywczych. Stosuje się ją do wypieków, ponieważ jako słaba zasada powoduje powstawanie dwutlenku węgla, który sprawia, że ciasto wyrasta. Może być używana również do poprawy jakości wody pitnej – usuwa nadmiar wapnia, co poprawia smak wody. Warto jednak podkreślić, że nadmierne spożycie sody kalcynowanej może być szkodliwe dla zdrowia. Węglan wapnia wprowadza do organizmu duże ilości sodu, co może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, a także zaburzeń równowagi elektrolitowej.
Jak uzyskać sodę kalcynowaną?
Sodę kalcynowaną można kupić w sklepach z wyrobami przyjaznymi środowisku. Nie jest to produkt drogi – kosztuje mniej więcej tyle, ile soda oczyszczona.
Inną możliwością jest samodzielne przygotowanie sody kalcynowanej przez „wypieczenie” sody oczyszczonej w piekarniku. W tym celu należy rozgrzać piekarnik do około 200 stopni Celsjusza, rozsypać sodę oczyszczoną na blasze i piec przez około 60 minut. Po tym czasie proszek zmieni swoją konsystencję i właściwości.