
Co to jest fotel uszak i jak wygląda? Nazwa tego popularnego mebla mówi wiele na temat jego budowy. Uszaki to jedne z najbardziej cenionych mebli w aranżacjach klasycznego salonu. Są one bardzo gustowne i budują miłą atmosferę wnętrza. Czym charakteryzuje się uszak i jak go odróżnić od innych rodzajów foteli? Odpowiadamy.
Fotel uszak – co go wyróżnia?
Najbardziej typowym elementem foteli-uszaków, są oparcia, zabudowane z obu stron na kształt uszu. Zabudowa może mieć też formę prostą lub owalną, w zależności od modelu i kolekcji. Uszy fotela są tapicerowane miękką tkaniną obiciową w takim samym kolorze, jak oparcie i siedzisko. Elementy te nie powinny mieć ostro zakończonych ozdób i guzików.
W niektórych modelach fotele uszaki mają uszy zespolone z oparciem, w formie zbliżonej do kubełka. To bardziej nowoczesna odmiana tych popularnych siedzisk, doskonała do aranżacji klasycznych, loftowych i skandynawskich. Co jeszcze wyróżnia oldschoolowy fotel uszak? Jego znakiem rozpoznawczym są wspomniane już wystające uszy oraz tapicerka – najlepiej połyskująca, aksamitna lub welurowa.
Typowe cechy foteli-uszaków
Czym jeszcze charakteryzuje się fotel uszak? Standardowy model tego siedziska jest najczęściej zabudowany aż do podłoża. Całe siedzisko, masywne oparcie i podłokietniki są w całości tapicerowane, co daje efekt jednej, zwartej bryły. Niektóre uszaki mają dodatkowo wbudowane duże, wysokie, kwadratowe poduszki, które można wyciągać w razie potrzeby.
Uszaki: kolorystyka i detale
Jakie kolory uszaków są najpopularniejsze? To odcienie: beżu, złamanej bieli, szarości, granatu. W aranżacjach angielskich świetnie sprawdzają się też uszaki wyściełane tkaniną z motywem kwiatów.
Prestiżowe, reprezentacyjne fotele-uszaki, wykorzystywane w aranżacjach luksusowych apartamentów i bogatych salonów, mają też najczęściej subtelne zdobienia. Mogą to być pikowane brzegi oparcia, dekoracyjne przeszycia lub inne kompozycje, wykonane z guzików tapicerskich albo cyrkonii.