
Stolarka drzwiowa należy do jednych z najważniejszych konstrukcji każdego obiektu. Jej zadaniem jest zabezpieczać wnętrze budynku, zatrzymywać ciepło, chronić przed warunkami atmosferycznymi i dostępem osób niepożądanych. Na rynku znaleźć można drzwi zewnętrzne aluminiowe, które są chętnie wybierane już nie tylko przez firmy, lecz również odbiorców prywatnych. Nie brakuje im bowiem funkcjonalności, estetyki oraz wymaganych parametrów. Co warto wiedzieć o aluminiowych drzwiach zewnętrznych?
Stolarka drzwiowa należy do jednych z najważniejszych konstrukcji każdego obiektu. Jej zadaniem jest zabezpieczać wnętrze budynku, zatrzymywać ciepło, chronić przed warunkami atmosferycznymi i dostępem osób niepożądanych.
Na rynku znaleźć można drzwi zewnętrzne aluminiowe, które są chętnie wybierane już nie tylko przez firmy, lecz również odbiorców prywatnych. Nie brakuje im bowiem funkcjonalności, estetyki oraz wymaganych parametrów. Co warto wiedzieć o aluminiowych drzwiach zewnętrznych?
Właściwości drzwi zewnętrznych z aluminium
Choć drewniana stolarka drzwiowa nie wychodzi z mody i spełnia oczekiwania klientów, aluminiowe odpowiedniki mają równie duże grono odbiorców. Wpływają na to ich właściwości, design, estetyka, możliwość uzyskania różnych kształtów czy wymiarów, a także okazja do łączenia z innymi materiałami.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe są podatne na kształtowanie, ale jednocześnie nie ma ryzyka ich odkształcania lub wypaczania po dłuższym czasie użytkowania. Niegdyś ryzyko takich efektów było duże, natomiast obecnie procesy produkcyjne wyeliminowały te wady. Możliwość uzyskania nietypowych kształtów sprawdza się wbrew pozorom bardzo często, bo w budownictwie przestały obowiązywać sztywne granice i powstają coraz to ciekawsze i unikalne obiekty.
Aluminiowe drzwi są lżejsze i cieńsze od drewnianych, dzięki czemu łatwiejszy jest ich montaż, przebiega on również sprawniej. To jednak nie oznacza pogorszonych właściwości, wręcz przeciwnie. Tak wykonanym drzwiom niczego nie brakuje, za to koszt całej instalacji jest niższy niż decydując się na stolarkę drzwiową drewnianą.
Zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i firmowych można liczyć na minimalizowanie strat cieplnych. Właściwie wykonane i zamontowane drzwi aluminiowe chronią przed ucieczką ciepła. Są zatem energooszczędne, co wpisuje się w potrzeby i wymogi głównie budownictwa pasywnego.
Obecnie produkowane drzwi z aluminium radzą sobie z warunkami atmosferycznymi. Niezmienne pozostają ich właściwości i estetyka przez długie lata użytkowania. Trwałość może nawet przewyższyć czas istnienia na rynku danego obiektu. Tak wykonana stolarka drzwiowa nie poddaje się działaniu niskiej i wysokiej temperatury, wilgoci, opadów, silnego promieniowania słonecznego czy wiatru. Szkód nie wyrządzają ponadto zanieczyszczenia i zabrudzenia.
Aluminiowe drzwi zewnętrzne są prostsze nie tylko w montażu, lecz również w pielęgnacji i codziennym użytkowaniu. Na to wszystko składa się niemalże dowolna estetyka, można bowiem postawić na wersję surową, kolorową, minimalistyczną, bliższą klimatom vintage czy imitującą naturalny surowiec, np. drewno. O tym, jak będą się prezentować wybrane modele, można się przekonać korzystając z konfiguratora pod adresem https://konfigurator.kobbe.pl/konfigurator/pl/.
O estetyce warto pomyśleć, ponieważ drzwi są wizytówką każdego obiektu. Powinny zatem pasować do architektury domu lub projektu obiektu firmowego. Spójna koncepcja staje się atutem dla całego budynku.
Jakie powinny być idealnie dopasowane drzwi zewnętrzne?
Wiele zależy od tego, do jakiego rodzaju obiektu dobierane są drzwi zewnętrzne aluminiowe, a także, gdzie jest on położony.
W przypadku np. domów jednorodzinnych, powinno się wybierać drzwi otwierane na zewnątrz, a w blokach zaleca się otwierane do wewnątrz. Położone determinuje zaś wybór zabezpieczeń antywłamaniowych. Im dalej na uboczu zlokalizowany jest dany obiekt, tym lepsze zabezpieczenia są niezbędne. To jednak nie wszystko.
Prawnie ustalone są minimalne wymiary drzwi zewnętrznych – 90 cm dla szerokości i 200 cm dla wysokości. To minimum, które zapewnia wygodę poruszania się osób, także tych z niepełnosprawnościami lub schorzeniami po stronie układu ruchu. Większe wymiary to tym większa wygoda użytkowania, a do tego bezproblemowe wnoszenie/wynoszenie np. mebli, sprzętu AGD i innych. Wybierając nietypowe wymiary, przede wszystkim inną wysokość niż zalecana, dobrze jest pomyśleć o zastosowaniu przeszkleń. Ich głównym zadaniem jest doświetlanie wnętrz, gdy drzwi są dość wysokie.
Gdy mówimy o minimalizowaniu strat cieplnych, na myśli musimy mieć parametr Ud – współczynnik ucieczki ciepła. Im jest on niższy tym mniejsza ucieczka ciepła, a co za tym idzie, energooszczędny obiekt, w którym można liczyć na maksymalny komfort termiczny.
Stolarka drzwiowa odpowiada również za izolację przed dźwiękami napływającymi z zewnątrz. Tutaj zwraca się uwagę na liczbę decybeli – zalecana minimalna to 30.
W budownictwie tradycyjnym i pasywnym
Właściwości, metody produkcji oraz design drzwi aluminiowych zewnętrznych sprawiają, że goszczą one zarówno wśród obiektów wznoszonych zgodnie z zasadami budownictwa tradycyjnego, jak i wymogami budownictwa pasywnego. W obu przypadkach prezentują się równie ciekawie, stają się wizytówką, chronią wnętrza.
Ich wybór oznacza trwałość na lata użytkowania, bez konieczności przeprowadzania kosztownych napraw czy jeszcze droższej i uciążliwej wymiany. To nowoczesność idąca w parze z funkcjonalnością i trendami obowiązującymi w budownictwie oraz wnętrzarstwie.
Wybór finalnego produktu
Jeśli zależy nam na wspomnianych cechach – trwałości, estetyce i energooszczędności – warto wybrać drzwi zewnętrzne aluminiowe, korzystając ze sprawdzonej oferty marki KOBBE. To gwarancja indywidualnych realizacji, produktów najwyższej jakości, odpowiednich zabezpieczeń i detali, które dopełnią całości.
Stolarce drzwiowej poświęćmy odpowiednio dużo czasu, aby znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb danego budynku i własnych oczekiwań. Pewne jest, że drzwi zewnętrzne bazujące na aluminium stają się bezkonkurencyjne w wielu kategoriach, a oferta wspomnianego producenta to dowód na to, że nie ma takich projektów, których nie dałoby się przekuć w realne wykonanie.