
Praca w administracji często postrzegana jest jako lekka, łatwa, przyjemna i przy tym dobrze płatna. A jak jest w rzeczywistości? Sprawdziliśmy, co należy do obowiązków pracowników administracyjnych i na jakie wynagrodzenia mogą liczyć.
Co należy do obowiązków pracownika administracji?
Praca w administracji wbrew pozorom nie polega na prostym przekładaniu papierków i pisaniu w komputerze. Co prawa administrator faktycznie musi segregować i odpowiednio archiwizować pisma, ale zakres jego obowiązków obejmuje raczej organizację sprawnej pracy biurowej i nadzór nad obiegiem dokumentów niż tylko „wkładanie ich do odpowiednich teczek”.
Ponadto rolą administratora jest bieżąca obsługa korespondencji, a często także kontakt z klientem. Musi też robić okresowe zestawienia i raporty.
Jakie wykształcenie musi mieć administrator?
Pracownik administracji państwowej obowiązkowo musi mieć wyższe wykształcenie i zdać egzamin kwalifikujący go do pracy. W sektorze prywatnym obostrzenia nie są tak ścisłe, jednak… dość podobne. Pracodawcy oczekują od pracowników administracji wyższego wykształcenia, sprawnej obsługi komputera (przede wszystkim mowa o pakietach biurowych i księgowych), znajomości języka angielskiego. Dodatkowym atutem będą odbyte szkolenia i posiadane certyfikaty.
Ponadto od osoby na tym stanowisku oczekuje się wysokiej kultury osobistej, dobrej prezencji, umiejętności zarządzania czasem, umiejętności organizowania sobie pracy, systematyczności, skrupulatności i punktualności.
Gdzie można szukać pracy w administracji?
Jeśli marzy ci się praca jako administrator, sprawdź na Gowork.pl aktualne oferty pracy w tym zawodzie. Łatwo można zauważyć, że pracownicy administracyjni są potrzebni właściwie wszędzie, począwszy od jednostek administracji państwowej (urzędy miejskie, gminne, powiatowe, skarbowe, szpitale, szkoły), poprzez wszystkie sektory branży prywatnej.
W praktyce oznacza to, że pracy w administracji można szukać praktycznie we wszystkich firmach. Zarówno duże korporacje, jak i małe, rodzinne firmy poszukują kogoś, kto poprowadzi im biuro. To dobra wiadomość dla mieszkańców mniejszych miast, w ich miejscowościach na pewno także są oferty pracy dla administratorów.
Ile zarabia pracownik administracji?
Jak zostało powiedziane wyżej – praca w administracji to szerokie pojęcie obejmujące różne firmy państwowe i prywatne. Trudno więc określić jednoznacznie, ile można w tym zawodzie zarobić. Wysokość wynagrodzenia w administracji zależna jest bowiem od wielkości firmy i panującej w niej polityki płacowej, ale także od lokalizacji firmy. W dużych miastach i regionach postrzeganych jako bogatsze (region warszawski, wielkopolski, małopolski) wynagrodzenia są wyższe niż w analogicznych firmach na Podkarpaciu lub Podlasku. Trzeba jednak pamiętać, że przekłada się to na większe koszty życia, dlatego porównywanie samych wynagrodzeń nie ma większego sensu.
Na wysokość wynagrodzenia wpłynie też posiadane doświadczenie i zajmowane stanowisko (np. kierownicze).
Jeśli chodzi o średnie wynagrodzenie w administracji, to wynosi ono około 5000 zł brutto. Są jednak pracownicy administracyjni, którzy zarabiają sporo powyżej tej kwoty, jak i tacy, którzy zarabiają mniej. Warto też pamiętać, że wysokość wynagrodzenia często jest efektem negocjacji na etapie procesu rekrutacyjnego, dlatego tak trudno jednoznacznie wskazać, na jakie zarobki można liczyć. Pracownik, który będzie w stanie udowodnić swoją przydatność dla firmy, dostanie więcej.