
Dysponujesz finansową nadwyżką na koncie osobistym i chcesz, aby pieniądze pracowały na twój zysk? Pomyśl o założeniu rachunku oszczędnościowego, w ramach którego zyskujesz stały dostęp do środków. Dowiedz się, jak często możesz wypłacać pieniądze i sprawdź, czy wiąże się to z opłatami.
Konto oszczędnościowe to jeden z produktów bankowych, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wiele osób decyduje się na otwarcie tego typu rachunku – niezależnie od wysokości obowiązującego oprocentowania. Obecnie oferta tego rodzaju depozytów jest korzystna – jeśli wybierzesz dobre konto oszczędnościowe, możesz zyskać nawet 5% w skali roku.
Jak działa konto oszczędnościowe?
Chociaż konto oszczędnościowe pozwala na odkładanie i pomnażanie środków podobnie jak lokata, istnieje pewna różnica między depozytami. Oprocentowany rachunek daje stały dostęp do pieniędzy – można z nich skorzystać w dowolnym momencie, i to bez ryzyka utraty dotychczas wypracowanych odsetek.
Działanie konta oszczędnościowego można zatem opisać w następujących krokach:
- wpłacasz pieniądze na rachunek,
- na koniec miesiąca dochodzi do kapitalizacji odsetek,
- kwota kapitału jest powiększona o wypracowany zysk (zgodnie z oprocentowaniem).
W każdej chwili możesz dokonywać wpłat środków – w dowolnej wysokości. Możesz też wypłacać pieniądze – partiami lub całość, zależnie od twoich potrzeb.
Częstotliwość wypłat z konta oszczędnościowego
Dużym plusem konta oszczędnościowego jest swobodny dostęp do pieniędzy. Możesz sięgać po nie wtedy, gdy tylko zachodzi taka potrzeba. Żaden bank nie określa limitów związanych z liczbą wypłat w danym miesiącu rozliczeniowym. Tak jest m.in. w Toyota Banku – dostępne tam Konto Oszczędnościowe pozwala nawet na codzienne wypłaty środków. Żadne limity nie obowiązują – zarówno te związane z częstotliwością, jak i wysokością przelewów wychodzących.
Warto jednak pamiętać, że o ile częstotliwość wypłat pieniędzy jest niczym nieograniczona, pewną barierą mogą okazać się nakładane opłaty. Większość banków oferuje jeden bezpłatny przelew wychodzący w miesiącu. Za kolejne należy zapłacić nawet kilkanaście złotych. Dlatego warto upewnić się, że kolejne wypłaty z konta oszczędnościowego nie będą wiązały się z pobraniem prowizji.
Pamiętaj! Jeżeli chcesz zmaksymalizować zyski w ramach gromadzenia środków na koncie oszczędnościowym, poznaj wysokość prowizji za wypłatę pieniędzy. Jeśli kolejny przelew w miesiącu będzie kosztował więcej niż szacowane zyski, warto ograniczyć częstotliwość wypłat do niezbędnego minimum.
Maksymalne zyski = dobrze wybrane konto oszczędnościowe
Jeśli chcesz mieć pewność, że konto oszczędnościowe przyniesie maksymalne zyski, nie możesz kierować się wyłącznie oprocentowaniem. Na ofertę musisz spojrzeć całościowo, uwzględniając wiele innych kryteriów. Znaczenie mają także: koszty prowadzenia konta osobistego, opłaty za przelewy wychodzące, a nawet… opcja rosnącego oprocentowania w miarę wzrostu kapitału.