
Niewątpliwie bardzo wiele osób, które są w posiadaniu drewnianych podłóg, zastanawia się, czy możliwe jest ich niezwłoczne odrestaurowanie bez używania cykliniarki. W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad różnymi rozwiązaniami, ale możecie być pewni, że polecimy wam najbardziej sprawdzony sposób, który przywraca drewnu jego dawny blask.
Dlaczego drewniana podłoga się niszczy?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w naszych domach i mieszkaniach królowały różnorodne parkiety. Układane one były w fantazyjne wzory, ciekawe mozaiki i tak dalej. Potem nastąpił pewien przełom, kiedy na rynek zostały wprowadzone panele. Wybierano je ze względu na atrakcyjną cenę, która była zdecydowanie niższa od kwoty, jaką musieliśmy zapłacić za Lite drewno lub klepki parkietu. Z czasem również panele zaczęto zastępować płytkami. Jednak historia lubi zataczać koło i znów doceniamy ten naturalny i najbardziej przyjazny dla nas surowiec, jakim jest drewno.
Oczywiście tego typu rozwiązanie ma sporo zwolenników, jak i przeciwników. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że podłoga wykonana z drewna to naprawdę solidne rozwiązanie. Nie powinno być jednak dla nas zaskoczeniem, że w wyniku intensywnej eksploatacji, nawet najtwardsze drewno, które zostało uprzednio doskonale zabezpieczone, może ulegać zniszczeniu. Pamiętajmy, że codziennie do domu wnosiły piasek na butach, używamy krzeseł, przesuwamy meble, przemieszczamy się po odsłoniętej podłodze, co z kolei przyczynia się do starcia wierzchniej warstwy zabezpieczającej i tym samym późniejszego niszczenia drewna. Wszystko to doprowadza do powstawania zarysowań, wgłębień, czy nawet plan na naszym parkiecie lub podłodze z desek. Jednak istnieją pewne sposoby, które drewno mogą przywrócić jego dawny blask. Jak rozwiązać problem podłogi wymagającej odrestaurowania?
Samodzielna renowacja drewnianej posadzki
Rzecz jasna to, w jakim stopniu możemy zadbać o odnowienie naszej podłogi, zależy od stopnia uszkodzenia drewna. Ponadto należy mieć na uwadze fakt dotyczący wybranego zabezpieczenia. W momencie, kiedy nasza posadzka była olejowana, samodzielnie możemy zadbać o jej odnowienie. Jednak najczęściej wybiera się lakierowanie ze względu na wzmożoną trwałość takiego rozwiązania. W takiej sytuacji samodzielne szlifowanie miejscowo posadzki może doprowadzić do widocznych różnic w kolorze drewna, co z kolei będzie prezentowało się nieestetycznie. Dlatego też w naszej ocenie najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowców i zdecydowanie się na cyklinowanie podłogi.
Kiedy należy cyklinować podłogę?
Cyklinowanie podłogi to czynność wymagająca odpowiedniego zaplanowania i jednocześnie przygotowania. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że te działania renowacyjne warto połączyć z gruntownym remontem domu lub mieszkania. Kiedy jesteśmy na etapie wymiany mebli, chcemy odnowić nasze ściany, czy dokonać drobnej przebudowy, warto zwrócić uwagę na stan naszej podłogi. Być może będzie to najlepszy czas, by przeprowadzić gruntowne prace w naszej posiadłości.
Pamiętajmy, że sam zabieg renowacyjny możemy przeprowadzać raz na kilkanaście lub nawet raz na kilkadziesiąt lat. Wszystko oczywiście zależy od stanu posadzki. Jednak, jeżeli obserwujemy widoczne, zabrudzenia i wgniecenia, nie warto odwlekać tego tematu, gdyż eksploatacja zniszczonej posadzki i odsłoniętego drewna może doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń. Ponadto warto zdawać sobie sprawę z tego, że cyklinowanie podłogi wcale nie musi być zabiegiem skomplikowanym i wzbudzający w nas przerażenie. Należy mieć na uwadze, że tak odnowiona podłoga będzie doskonale prezentowała się przez długie lata, a samo ponowne jej odświeżenie i zabezpieczenie wpłynie na jej stan wizualny oraz w techniczny. Koniecznie musimy zdawać sobie sprawę jednak z tego, że na czas przeprowadzonych prac remontowych powinniśmy całkowicie opróżnić pomieszczenia ze znajdujących się tam sprzętów. Należy również zdemontować listwy przypodłogowe, wynieść wszelkie dekoracje i tak dalej. Zabudowa stała może pozostać na swoim miejscu. Naturalnie cyklinowanie podłogi możemy wykonać samodzielnie, ale niewątpliwie warto to zadanie powierzyć fachowcom, którzy z tym zadaniem poradzą sobie doskonale. Po zakończeniu szlifowania wierzchniej warstwy podłogę należy dokładnie odpylić, a następnie zabezpieczyć. Jeżeli zaufamy specjalistom, będziemy mieli pewność, że nasza posadzka została odświeżona perfekcyjnie, a także wszelkie preparaty zabezpieczające nasza drewno zostały dobrane odpowiednio.
Podsumowanie
Cyklinowanie podłóg, które chcemy przeprowadzić w naszym domu lub mieszkaniu, powinniśmy odpowiednio wcześnie zaplanować. Oczywiście należy znaleźć takich fachowców, którzy cieszą się pozytywnymi opiniami. Dlatego też należy zarezerwować interesujący nas Termin z odpowiednim wyprzedzeniem, by tym samym móc opuścić mieszkanie na czas dokonywanych renowacji.