
Wydaje się, że obgryzanie paznokci to błahy problem, nad którym łatwo zapanować. Nic bardziej mylnego. Nie bez powodu powstało wiele poradników na temat jak przestać obgryzać paznokcie. Główna zasada mówi, że pokonanie problemu będzie o wiele łatwiejsze, jeśli poznamy przyczynę naszego zachowania. W poniższym tekście odpowiemy na pytanie, co zrobić, żeby nie obgryzać paznokci oraz jak dbać o poobgryzane paznokcie.
Przyczyny i konsekwencje obgryzania paznokci
Onychofagia to inaczej nawykowe obgryzanie paznokci. To schorzenie, które doczekało się swojej medycznej nazwy. Mimo że jest zwyczaj najczęściej spotykany wśród dzieci, zdarza się, że zostaje on przeniesiony także do życia dorosłego. Aż piętnaście procent dorosłych sygnalizuje problemy w tym zakresie i nie wie, jak oduczyć obgryzania paznokci samego siebie. Kiedy najczęściej dochodzi do sytuacji, w której sięgamy po paznokcie?
Kiedy nasz organizm jest w gorszej formie psychicznej. To swego rodzaju sposób na rozładowanie negatywnej energii. Stan ten wiąże się ze stanem lękowym lub niepokoju. Czasem ma też związek z niską samooceną oraz nadpobudliwością. W momencie, gdy okaże się, że nałóg jest tak silny, że nie potrafimy sobie sami z nim poradzić, powinniśmy udać się do psychiatry.
Specjalista ten pomoże znaleźć nam sposób na obgryzanie paznokci oraz zdiagnozuje przyczynę tego stanu. Każde obgryzanie paznokci przyczyny ma różne, a rozpoznanie podłoża pozwoli nam zwalczyć ten stan. Może okazać się, że powód jest błahy i wynika z nudy. Zaproponowanie sobie innych, ale pozytywnych bodźców, może być pomocne w walce z tym okropnym nałogiem.
Jak oduczyć się obgryzania paznokci?
Jeśli jednak postanowimy poradzić sobie z problemem na własną rękę, jak się do tego zabrać? Wielu zastanawia się, jak nie obgryzać paznokci? Istnieją sprawdzone sposoby na obgryzanie paznokci, ale czy są one takie proste do zastosowania dla każdego?
Niestety nie ma uniwersalnego sposobu, który będzie idealny dla każdego. Są jednak pewne metody, którymi można się posiłkować. Pierwsza z metod to lakier na obgryzanie paznokci. Po jego użyciu paznokcie będą miały nieprzyjemny smak, co może być dla niejednego przeszkodą do wkładania palców do buzi. Ponadto można spróbować zmiany nawyków, a mianowicie, zamiast obgryzać, zacznijmy pielęgnować paznokcie.
Dość poważne mogą być skutki obgryzania paznokci, dlatego warto wypróbować różnych sposobów i podjąć wysiłek, który być może poskutkuje odrośnięciem zniszczonych paznokci. Możemy posiłkować się różnymi specyfikami dostępnymi w każdej drogerii. Stosując na przykład preparat na obgryzanie paznokci, jednocześnie wzmocnimy strukturę płytki przez co stanie się mocniejsza i bardziej odżywiona. Przy okazji zadbajmy także o suche skórki, które mogą prowokować nas do podejmowania prób obgryzania.
Co zrobić, żeby nie obgryzać paznokci?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, każdy sposób na nieobgryzanie paznokci może okazać się tym skutecznym. Wszystko jest kwestią indywidualną i wiele zależy również od nastawienia. Niektórzy specjaliści doradzają, aby stopniowo rozstawać się z tym nałogiem. Istnieją pewne wyniki badań, które mówią, że świadomość, iż nie musimy rezygnować z przyzwyczajeń całkowicie, pozwala zmniejszyć stres, który wynika z faktu, że musimy przestać coś robić.
W związku z tym pomocna może okazać się metoda małych kroczków. Z kolei u niektórych re doprowadzają do obgryzania, sprawdza się zmiana nawyków, które doprowadzają do tego stanu. Dla przykładu, jeśli zauważymy, że obgryzamy paznokcie z nudy, zajmijmy czymś dłonie. Z pomocą może przyjść ściskanie piłeczek antystresowych lub na przykład zabawa fidget spinner. Z bardziej aktywizujących zalet, możemy polecić tworzenie prac plastycznych lub szydełkowanie. Jeśli jednak w danej chwili, czynność jest niemożliwa do wykonania, włóżmy ręce do kieszeni lub zacznijmy klaskać.
Niemniej jednak niektórzy specjaliści w tej dziedzinie uważają, że powyższe metody nie sprawdzą się na dłuższą metę, ponieważ najważniejsze to poznać obgryzanie paznokci choroby, jakie wywołują nasze zachowanie. Dlatego tak ważna i kluczowa może okazać się odpowiedź na pytanie, dlaczego obgryzam paznokcie?
Zioła i suplementy wspomagające walkę z obgryzaniem paznokci
Najlepiej na kondycję płytki paznokci wpływa krzemionka. Znajduje się ona w skrzypie polnym oraz glince do picia. O czym powinniśmy pamiętać, decydując się na spożywanie skrzypu? To, co na obgryzanie paznokci jest dobre, może również wpływać pozytywnie i skutecznie na przykład na włosy.
Jeśli chodzi jednak o krzemionkę, to jest ona uwalniana dopiero po kilku minutach gotowania. W związku z tym powinniśmy ją gotować co najmniej piętnaście minut, a w następnej kolejności macerować pod pokrywką prawie trzydzieści minut. Inny sposób to przyjmowanie wody glinkowej, która pomaga usunąć toksyny z organizmu. Ponadto pozytywnie wpływa na regenerację błon komórkowych. Podobnie jak skrzyp polny uzupełnia poziom krzemu. Pozostałe zioła, które mogą być pomocne w walce z obgryzaniem paznokci to:
- Tabletki ze skrzypem – to gotowy preparat dostępny w każdej aptece.
- Sok z pokrzywy – uzupełnia niedobór krzemu, żelaza oraz pomaga zwalczyć stres.
- Herbata z melisy lub napar z tego zioła – działa uspokajająco i relaksująco.
Skuteczne sposoby na nieobgryzanie paznokci
W sklepach znajduje się wiele preparatów, które mają na celu pomóc w walce z tym nałogiem. Ich zadaniem jest oduczenie wkładania rąk do buzi. Znajdują się w nich różne substancje, które są nieszkodliwe, ale jednak niesmaczne. Taki lakier na obgryzanie paznokci potrafi skutecznie oduczyć odruchu wkładania rąk do ust.
Można również spróbować domowych metod, wykorzystując sprawdzone mazidła naszych babć. Niemniej jednak dla niektórych smak cytryny i oliwy z oliwek może okazać się całkiem przyjemny. Jeśli jednak uda nam się chociaż na chwilę zapuścić ładne paznokcie i zauważymy jak obgryzione paznokcie przed i po wyglądają, to sądzimy, że bardziej to zmotywuje do działania. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to, jak zapuścić obgryzione paznokcie, jeśli brakuje nam chęci, bo wszystko tak naprawdę zaczyna się w naszej głowie.
Problem niby banalny jednak nie dla każdego. Mi osobiście pomógł lakier!