
Zastanawiasz się, jak rozmieścić gniazdka w kuchni, aby uniknąć stosowania przedłużaczy i związanej z tym nieestetycznej plątaniny kabli? Doskonale wiemy, że funkcjonalne urządzenie kuchni to jedno z największych wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się inwestorzy podczas budowy domu czy remontu mieszkania. Nawet drobne niedociągnięcia w jej aranżacji mogą potem solidnie uprzykrzyć życie. Sprawdź nasze praktyczne wskazówki dotyczące ergonomicznego rozmieszczenia gniazdek i urządź swoją kuchnię tak funkcjonalnie, jak najlepsze studio kulinarne!
Ile gniazdek w kuchni? Zawsze więcej, niż myślisz!
Zanim zaczniesz planować, jak rozmieścić gniazdka w kuchni, zastanów się, ile ich właściwie potrzebujesz. Weź pod uwagę podstawowe urządzenia AGD – lodówkę, kuchenkę, piekarnik, zmywarkę, okap – a także drobne sprzęty, z których korzystasz na co dzień, na przykład czajnik, toster czy ekspres do kawy. Kiedy już podliczysz całe elektroniczne wyposażenie kuchenne (obecne i to pozostające na razie w sferze marzeń), do liczby, jaką uzyskasz, dolicz jeszcze 2–3 gniazdka. O wiele lepiej zamontować dodatkowe gniazdka, nawet jeśli przez większość czasu będą nieużywane, niż kombinować z przedłużaczami i rozgałęziaczami, gdy uzupełnisz listę kuchennych sprzętów o kolejne elementy. Poza tym zawsze warto mieć miejsce na wpięcie ładowarki do telefonu czy radia, aby umilać sobie kulinarne szaleństwa w kuchni.
Na dylemat, ile gniazdek w kuchni, nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ każdy z nas korzysta na co dzień z innego rodzaju sprzętów AGD. Podpowiedź jest jednak prosta: lepiej za dużo niż za mało.
Jak rozmieścić gniazdka w kuchni?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak rozmieścić gniazdka w kuchni, potrzebujesz dokładnego planu pomieszczenia – z rozrysowanym ułożeniem mebli i przemyślaną aranżacją wszystkich blatów. Dzięki temu funkcjonalnie rozplanujesz instalację i unikniesz błędów, które w przyszłości mogłyby uprzykrzyć gotowanie.
- Gniazdka do podłączenia podstawowych sprzętów AGD najlepiej zamontować w ich bezpośrednim pobliżu. Takie urządzenia odłącza się tylko w wyjątkowych sytuacjach, więc kontakty mogą być ukryte, na przykład w szafkach.
- Gniazdko za lodówką należy umieścić maksymalnie metr nad podłogą, ale nie niżej niż 30 cm nad nią (to zabezpieczenie w razie ewentualnego zalania).
- Gniazdko do okapu możesz ukryć wewnątrz osłony przewodu odprowadzającego powietrze lub nad szafką, która z nim sąsiaduje.
- Kontakt zasilający kuchenkę czy zmywarkę zamontuj 30–50 cm nad ziemią, najlepiej w szafce obok urządzenia, aby mieć do niego łatwy dostęp.
- Gniazdko do piekarnika w zabudowie umieść na takiej wysokości, na jakiej będzie on zamontowany.
Osobna kwestia to gniazda nad blatem kuchennym. Takie kontakty powinny znajdować się 100–120 cm nad podłogą, a więc 20–30 cm nad blatem. W wersji minimum zamontuj 4 kontakty – po 2 na przeciwległych końcach zabudowy kuchennej. Jeśli Twoja kuchnia ma większy metraż, a szafki układają się w kształt „L” czy „U”, przemyśl, w których miejscach postawisz mały sprzęt AGD, a które części blatu pozostawisz jako przestrzeń roboczą. Urządzenia grupuj po kilka i w ich pobliżu umieść kontakty w ramkach wielokrotnych.
Szczególną uwagę zwróć na rozmieszczenie gniazdek w pobliżu zlewozmywaka. Choć przepisy budowlane tego nie regulują, specjaliści zalecają, aby nie montować kontaktów w odległości bliższej niż 60 cm od zlewu. Jeśli znajdują się bliżej, powinny być wyposażone w zabezpieczenie bryzgoszczelne.
Pomysły na ukrycie gniazdek w kuchni
Gniazda i łączniki wcale nie muszą być nudnym i sztampowym kawałkiem białego plastiku. Obecnie coraz częściej przybierają designerskie formy, dzięki czemu można je idealnie dopasować do aranżacji kuchni, tak, aby były integralną częścią jej wystroju. Wielu inwestorów decyduje się jednak na ukrycie gniazdek – rozwiązaniem jest na przykład umieszczenie ich w blacie kuchennym w funkcjonalnej, specjalnie zabezpieczonej obudowie. Pomysłowy trik, stosowany przez samą Dorotę Szelągowską, to także zasłonięcie kontaktów drewnianymi deskami do krojenia opartymi o ścianę. W funkcji takiej „maskownicy“ sprawdzą się również doniczki z ziołami czy przybornik na przyprawy. Gniazdka w kuchni możesz ukryć też za sprzętem, który będzie znajdował się na blacie na stałe.
Jakie gniazdka do kuchni wybrać?
Gniazdka do kuchni (a szczególnie te przeznaczone do zasilania sprzętów o dużej mocy) powinny być wyposażone w uziemienie – to tzw. gniazdka z bolcem lub ze stykami bocznymi, zwane schuko. I to właściwie tyle z kwestii technicznych. Większy problem może sprawić dopasowanie wyglądu gniazdek do wystroju kuchni. Możliwości jest naprawdę sporo!
Kontakty, które będą pozostawać „na widoku”, a więc te nad blatami dolnych szafek, postaraj się dopasować do aranżacji kuchni. Najprościej kierować się kolorystyką. Do kuchni utrzymanej w ciemnych barwach najlepiej dopasują się gniazda i włączniki czarne, brązowe lub ciemnoszare. Do jasnych aranżacji – klasyczne białe albo beżowe.
Seria Sedna Design & Elements
Jeśli jednak myślisz, że nietypowy kolor kontaktów i łączników to szczyt aranżacyjnego designu, jesteś w poważnym błędzie! Marka Schneider Electric, znany producent elementów osprzętu elektroinstalacyjnego, proponuje o wiele więcej – w serii Sedna Design & Elements znajdziesz aż 91 kombinacji stylistycznych. Możesz zmieniać nie tylko kolor gniazd i łączników, ale też ich wzór – elementy dostępne są w 4 kolorach podstawowych (biel, beż, szarość, czerń) oraz 9 wzorach, które imitują drewno, szkło, beton i metal:
- wenge,
- brzoza,
- szczotkowane aluminum,
- szczotkowane złoto,
- beton,
- łupek,
- białe szkło,
- czarne szkło,
- przydymione szkło.
Dzięki tej różnorodności możesz dopasować gniazda i łączniki do aranżacji kuchni tak idealnie, że staną się pełnoprawną częścią jej wystroju. Wzory à la drewno świetnie dopełnią wnętrza klasyczne lub w stylu rustykalnym, te imitujące beton będą pasować do nowoczesnego loftu, a „szklane” czy „złote” – do kuchni glamour.
Włącznik światła w kuchni
Na koniec jeszcze słówko o włączniku światła w kuchni. Zazwyczaj montuje się go obok drzwi po stronie klamki, mniej więcej ok. 140 cm nad podłogą. Coraz częściej inwestorzy decydują się jednak na jego obniżenie – tak, aby światło można było włączyć łokciem. To wyjątkowa wygoda! Takie rozwiązanie sprawdza się także w domu, w którym mieszkają dzieci, bo dzięki temu nie muszą prosić dorosłych o „pstryknięcie” kontaktu.
Czy wiesz już, jak rozmieścić gniazdka w kuchni? Mamy nadzieję, że pomogliśmy! Służymy również radą w kwestii doboru gniazd i łączników – do kuchni i nie tylko. Wejdź na karel2.pl i przejrzyj naszą ofertę. Może przy okazji w oko wpadnie Ci lampa sufitowa do kuchni albo funkcjonalne taśmy LED?