
Każda firma, która inwestuje środki w reklamę, pragnie dowiedzieć się, czy podejmowane działania faktycznie są skuteczne. Systematyczne pomiary i analizy poszczególnych kampanii są kluczem do sukcesu i szybkiego reagowania na niezadowalające rezultaty. Prowadząc firmę, warto poznać termin ROI. Określa on jaki zwrot przynoszą konkretne działania i na podstawie tego można skuteczniej określać, jakie działania marketingowe są warte kontynuowania, a z których najlepiej zrezygnować. Przedstawiamy, w jaki sposób dokonywać analiz i pomiarów, które mają kluczowe znaczenie w każdej branży.
Czym jest ROI?
Wskaźnik ROI najłatwiej zdefiniować, jako wskaźnik rentowności inwestycyjnej. Używany w odniesieniu do działań marketingowych ma na celu wyznaczyć ile konkretna reklama wygenerowała przychodów dla przedsiębiorstwa po odjęciu wszystkich poniesionych kosztów. Dzięki temu pozwala określić, czy podjęte działania faktycznie przyniosły korzyść dla przedsiębiorstwa. Wiedząc, czym jest i jak wyliczać ROI można efektywniej prowadzić konkretne działania i sprawniej zarządzać przedsiębiorstwem.
W marketingu wskaźnik ROI stanowi podstawowe narzędzie do wyznaczania opłacalności konkretnych działań i jest bardzo istotnym narzędziem, z którego warto korzystać. Wskaźnik rentowności inwestycji bez względu, czy wyznaczany samodzielne, czy przy wsparciu specjalistów pozwala dostarczyć wielu cennych informacji o konkretnych kampaniach.
Jak wyliczać wskaźnik oceny opłacalności projektów ROI?
Sama metodyka obliczania rentowności realizowanego projektu nie jest bardzo skomplikowana. Wymaga jedynie dokładnego zapisywania wszystkich poniesionych wydatków i przychodów uzyskanych na skutek działań reklamowych. Najlepiej wskaźnik ROI wyznaczać osobno dla każdej realizowanej kampanii. W ten sposób można uzyskać wiele cennych informacji z punktu widzenia przedsiębiorstwa i prowadzić bardziej rozbudowane analizy, które przydadzą się w przyszłości. Pomogą w wyznaczeniu dalszego kierunku rozwoju.
W celu wyliczenia ROI, należy odjąć koszt kampanii od uzyskanego zysku. Otrzymaną w ten sposób różnicę wystarczy podzielić przez koszt kampanii, a następnie pomnożyć przez 100. Dzięki temu możliwe jest wykonanie pomiaru bezwzględnej opłacalności i uzyskanie wskaźnika. Samo obliczania wskaźnika ROI nie należy zatem do bardzo skomplikowanych. Im ten wyższy, tym lepiej dla przedsiębiorstwa. Oznacza bowiem, że podjęte działania reklamowe faktycznie były efektywne. Wysoki wskaźnik ROI jest również dowodem na to, że warto kontynuować konkretne działania reklamowe.
Wskaźnik oceny społecznej opłacalności projektów – dla jakich jest możliwy do obliczenia?
Wyznaczenie ROI jest możliwe dla wszystkich rodzajów projektów. ROI to uniwersalny wskaźnik, który sprawdzi się przy każdego rodzaju kampanii reklamowej. Zawsze pozwoli zweryfikować rentowność inwestycji i ocenić sens jej dalszego prowadzenia. Obliczanie wskaźnika ROI jest możliwe zarówno dla kampanii krótkoterminowych, jak i działań mających procentować w dłuższym terminie. Wystarczy jedynie stworzyć w firmie narzędzia do pomiaru, skąd przybywają nowi klienci. Dzięki temu można będzie obliczyć wskaźnik ROI z wyższą dokładnością.
Sam wskaźnik można również wykorzystać do oceny opłacalności projektów IT. W takim przypadku sama metodyka obliczeń pozostaje niezmienna i również im wyższy wskaźnik ROI, tym lepiej. Oznacza bowiem, że środki zainwestowane w konkretny projekt przełożyły się na dodatni wynik finansowy dla przedsiębiorstwa. Poniesienie nakładów inwestycyjnych zwróciło się i pomogło w rozwinięciu firmy. Ujemny wskaźnik ROI jest natomiast dowodem na to, że przedsiębiorstwo nie mogło liczyć na zwrot z inwestycji i musiało dołożyć do zrealizowania konkretnych działań.