
Seniorzy, którzy wymagają opieki to najczęściej ci cierpiący na schorzenia utrudniające normalne funkcjonowanie. Z jakimi chorobami najczęściej mierzą się seniorzy wymagający opieki? O jakich chorobach warto dowiedzieć się więcej, podejmując się opieki nad osobą starszą w Niemczech?
Czym są choroby wieku starczego?
U osób starszych najczęściej diagnozuje się tzw. choroby wieku starczego. Szacuje się, że cierpi na nie ponad połowa seniorów, a tylko co 5-10 nie zmaga się z żadnymi schorzeniami. W praktyce więc opiekunka lub opiekun osób starszych w Niemczech niemal na pewno będzie miał z nimi styczność. W związku z tym opiekun powinien wiedzieć, czym są choroby wieku starczego, jak je rozpoznać i wspomagać leczenie.
Mianem chorób wieku podeszłego określa się zarówno schorzenia somatyczne, jak i te powiązane z psychiką. Mają one negatywny i nieodwracalny wpływ na funkcjonowanie organizmu i jego kondycje oraz prowadzą do stałego upośledzenia funkcjonowania w życiu codziennym. Osoba starsza potrzebuje więc pomocy w jedzeniu, ubieraniu i przemieszczaniu się, wykonywaniu czynności higienicznych.
Niemieccy seniorzy, którzy potrzebują pomocy polskich opiekunów, najczęściej chorują na Alzheimera. Schorzenie to objawia się utratą pamięci, zdolności rozumowania oraz orientacji. Szacuje się, że na świecie na Alzheimera choruje od 15 do 20 milionów ludzi, w Niemczech cierpi na nią 1,4 miliona osób, a liczba zdiagnozowanych przypadków stale się powiększa. Niemieccy eksperci wskazują, że do 2050 roku chorych będzie ok. 3 miliony.
Drugą z często występujących chorób wieku podeszłego jest choroba Parkinsona. Dotyka ona układu nerwowego i objawia się drżeniem kończyn oraz zaburzeniami mowy. Dane wskazują, że co roku przybywać będzie ok. 4-8 tysięcy nowych przepadków tej choroby. Wśród seniorów równie powszechnym schorzeniem jest nadciśnienie tętnicze, czyli choroba układu sercowo-naczyniowego.
Częstotliwość jej występowania rośnie wraz z wiekiem, a nadciśnienie pojawia się zazwyczaj ok. 65 roku życia. Seniorzy w tym wieku często muszą się też mierzyć z cukrzycą, która charakteryzuje się zaburzeniami w produkcji insuliny odpowiedzialnej za zmniejszanie ilości cukru we krwi. U osób starszych diagnozuje się także osteoporozę, objawiającą się zanikiem tkanki kostnej. Najczęściej choroba ta (podobnie, jak nietrzymanie moczu) pojawia się u kobiet po menopauzie, może jednak dotykać też mężczyzn w podeszłym wieku. Obydwie wymagają dużej uważności opiekuna oraz roztoczenia nad seniorem specjalistycznej opieki.