
Czasami proste rozwiązania są na wyciągnięcie ręki i można je stosować naprawdę na szeroką skalę. Doskonałym tego przykładem są siłowniki pneumatyczne, które wykorzystują sprężone powietrze. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej, ale też poznać zalety ich stosowania oraz sposoby dopasowania do pracy.
Siłowniki pneumatyczny – czym jest?
Siłownik pneumatyczny można określić mianem elementu wykonawczego. Jest to urządzenie mechaniczne, które może wytworzyć siłę i to naprawdę dużą siłę. Ale aby to zrobić potrzebuje energii sprężonego powietrza. W ten sposób może wprawić w ruch maszyny. Dzięki zastosowaniu sprężonego powietrza, które uznawane jest za czyste medium, nie generuje dużych zanieczyszczeń, a wręcz jest neutralne dla środowiska. Siłownik pneumatyczny jest prosty w obsłudze, ale też sposób jego działania jest relatywnie nieskomplikowany. Na początek musicie wiedzieć, że choć jest wiele rodzajów siłowników pneumatycznych, to podstawowymi elementami są tuleje cylindrowe, pokrywa przednia, pokrywa tylna, tłok pneumatyczny, a także pierścień uszczelniający, połączenie ruchowe tłoka. Do tego jeszcze tłoczysko i pierścień zgarniający.
Skoro to już jasne, to czas poznać, jak działa siłownik pneumatyczny. Otóż przesuwa on tłoczyska wewnątrz cylindra pneumatycznego. Na tłoczysku zamocowany jest oczywiście tłok, który dzieli przestrzeń w środku cylindra na dwie komory. Do jednej komory wpuszczone jest sprężone powietrze, które powoduje przesunięcie tłoka. Na końcu dochodzi do wysuwu bądź wsuwu tłoczyska. Warto pamiętać, aby wybierać urządzenia najwyższej jakości, które są zgodne z normami. Dzięki temu nawet w przypadku zużycia dzięki standaryzacji znajdziecie właściwy siłownik pneumatyczny. Polecamy Wam siłownik tłokowy. Ten popularny siłownik pneumatyczny dostępny jest w ofercie producenta siłowników pneumatycznych Pneumatig. Takie rodzaje siłowników wykorzystywane są w niemal każdej gałęzi przemysłu. Mogą nie tylko wprawiać w ruch maszyny, ale też służyć do obracania, przesuwania czy nawet cięcia elementów.
Siłowniki pneumatyczne – rodzaje ze względu na rodzaj ruchu roboczego
Wybierając siłownik pneumatyczny, trzeba zwrócić uwagę na to, jaka jest jego średnica. W typowych urządzeniach średnica może wynosić od 8 mm do 320 mm. Rzecz jasna są większe średnice, przy czym traktowane są one jako nietypowe. Warto też zwrócić uwagę na zakres ciśnień pracy danego siłownika pneumatycznego czy zakres temperatur pracy. W przypadku zakresu temperatur pracy należy zwracać uwagę na zastosowane uszczelnienia. Skoro to już jasne, należy poznać podział siłowników, biorąc pod uwagę rodzaj ruchu roboczego. W tym przypadku wyróżniamy siłowniki liniowe, kątowe, czy krzywoliniowe. Największą popularnością cieszą się siłowniki liniowe dwustronnego działania.
Tego rodzaju siłowniki oferuje producent siłowników Pneumatig. W tego typu urządzeniach powietrze doprowadzane jest do jednej i drugiej komory, co oczywiście odbywa się naprzemiennie. Trzeba jednak wiedzieć, że w tym samym czasie dochodzi do odpowietrzenia przeciwległych komór cylindra. W następnym etapie sprężone powietrze działa ciśnieniem na tłok, czego efektem jest wysunięcie tłoczyska. Aby doszło do jego schowania powietrze musi zostać doprowadzone z drugiej strony siłownika.
Dlaczego warto stosować siłowniki pneumatyczne?
Zacznijmy od tego, że siłowniki pneumatyczne mają zastosowanie w wielu branżach, a dokładnie motoryzacyjnej, chemicznej, spożywczej, farmaceutycznej, czy w przemyśle ciężkim. Dzięki medium sprężonego powietrza zapewniają też bezpieczeństwo użytkowania. Wynika to z faktu, że nawet rozszczelnienie siłownika nie grozi zatruciem i nie jest niebezpieczne dla pracowników.
Trzeba też pamiętać, by zawsze dobierać sprężone powietrza klasy V. Wyobraźcie sobie, że z siłowników pneumatycznych korzysta niemal każdy z nas, nawet codziennie, choć nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę. Siłowniki znajdują się w bagażnikach, drzwiach, ale i szafkach meblowych. Nawet służby ratunkowe z nich korzystają, choćby właśnie w przecinakach. Siłowniki pneumatyczne wykorzystujące sprężone powietrze można używać nawet w trudnych warunkach, przy czym trzeba wiedzieć, że to medium jest przy tym łatwo dostępne, choć jego cena nie jest niska. Z tego też powodu trzeba wybierać siłowniki od sprawdzonych producentów, które są zgodne z normami Unii Europejskiej. Jeżeli zastanawiacie się, gdzie jeszcze znajdują się siłowniki, to obecne są one w bramach wjazdowych.