
W dobie social mediów coraz chętniej wykorzystujemy popularne GIF-y do wyrażania reakcji na post. Są śmieszne i niekiedy oddają więcej aniżeli długi komentarz. I choć świat po raz pierwszy usłyszał o nich w 1987 roku, a to za sprawą Steve‘a Wilhite‘a i jego zespołu w amerykańskiej firmie CompuServe, dopiero od niedawna przechodzą prawdziwą rewolucję. Czym są GIF-y? Co oznacza skrót GIF i dlaczego w tak krótkim czasie odbił się głośnym echem w Internecie?
Co to jest GIF?
Atrakcyjne wizualnie treści niewątpliwie przyciągają wzrok stałych użytkowników mediów społecznościowych. Mogą być to estetyczne zdjęcia, krótkie reelsy, a nawet i GIF-y, na których pragniemy skupić się w dzisiejszym wpisie. Czym jest GIF? Najogólniej mówiąc, jest to krótki, najczęściej kilkusekundowy obraz ruchomy, określany niekiedy mianem animacji. Ze względu na swój format jest stosunkowo lekki, co przekłada się na szybkość działania strony www oraz możliwość odtworzenia go nawet przy słabym zasięgu sieci. Jest to jednak dość uproszczona definicja, która prosi się o szersze wyjaśnienie.
GIF (z ang. Graphics Interchange Format), który został stworzony przez wspomnianego przez nas wcześniej Steve‘a Wilhite‘a, to format plików rastrowych przeznaczony do wyświetlania obrazów. Nie ma dźwięków i może zawierać około 256 indeksowanych kolorów. Najczęściej pojawia się w formie dwóch (lub więcej) obrazków, które wyświetlane są w bardzo szybkim tempie. Obraz sprawia wówczas wrażenie, jakby się ruszał, gdyż dochodzi do zmiany pozycji widocznych grafik.
Co łączy popularne GIF-y? Zapisywane są one w formacie .gif. Jeżeli zatem po pobraniu pliku zauważysz tę końcówkę, możesz mieć pewność, że na ekranie pojawi się ruchomy obrazek.
GIF – do czego służy?
GIF w znanym nam obecnie formacie uległ ogromnym przeobrażeniom na przestrzeni ostatnich kilkunastu, a nawet i kilkudziesięciu lat. Stworzony w 1987 roku, nosił początkowo oznaczenia 87a i 89a. W niedługim czasie stał się też pierwszym formatem, który wykorzystywano na stronach internetowych. Obecnie służy do wyświetlania prostych obrazów ruchomych, choć nie zawsze tak było. Warto też zauważyć, że jego rozdzielczość jest niska. Pliki mogą być rozmazane.
Kiedy wykorzystywane są GIF-y? Początkowo sprawdziły się do wyświetlania logo tudzież grafik o wyraźnie zaznaczonych krawędziach i niewielkiej liczbie kolorów. Jako że social media zdominowały niemal każdy aspekt naszego życia, zaczęto coraz częściej wykorzystywać je do promocji marek. Wynika to z faktu, iż skrywają one w sobie duży potencjał. Niemal natychmiast przykuwają wzrok i wzbudzają zainteresowanie treściami pojawiającymi się w sieci. Odbiorca nie musi nawet podejmować żadnych starań, żeby odtworzyć format GIF. Wyświetli się automatycznie. Zobacz gify na dobranoc i wiele więcej.
Popularne GIF-y można też coraz częściej zauważyć na Instagramie na stories profili biznesowych. Marki chętnie wzywają do działania (tzw.call-to-action), wykorzystując ruchome grafiki. Nic w końcu nie wpływa na podejście potencjalnego klienta tak dobrze, jak przemyślana strategia. Użytkownik prędzej wejdzie w udostępniony link, jeśli zobaczy kreatywny obrazek.
Dlaczego GIF-y zdominowały Internet?
Social media uwielbiają wykorzystywać atrakcyjne pod kątem wizualnym treści, czemu nie sposób się dziwić. Wynika to z faktu, że są łatwe w odbiorze i przyjemne dla oka. Co sprawiło, że GIF-y opanowały Internet? Otóż zaczęto coraz chętniej wykorzystywać je do komentowania postów. GIF-y są śmieszne i często bardzo trafne. Skoro możemy zatem wkleić animację, która rozśmieszy pozostałych internautów, to dlaczego mielibyśmy tego nie zrobić? Wyrażenie emocji za pomocą GIF-ów jest proste, nie wymaga też od użytkownika nadzwyczajnych umiejętności. Wręcz przeciwnie – wystarczy wrzucić ruchomy obrazek i gotowe.
Jak korzystać z GIF-ów? Możesz zarówno skorzystać z gotowych pomysłów, jak i stworzyć własny GIF. Pamiętaj, by nie udostępniać treści obrażających drugą osobę. Klasyczny GIF ma w końcu bawić, a nie odwrotnie. Odbiorca jest w tym wypadku najważniejszy!