
Co to jest taras wentylowany? To jedna z najnowszych technologii wykonywania tarasów. Idealnie sprawdzi się na dobrze utwardzonym gruncie oraz na nowych lub starych wylewkach betonowych. Uważa się ją za jedną z najprostszych metod, która daje zadowalające efekty.
Taras wentylowany – co to takiego?
Przyjęło się, że płytki tarasowe na dystansach są na tyle prostym procesem układania, że może zrobić to każdy. Sama budowa nie jest trudna i polega na ułożeniu płyt tarasowych na regulowanych wspornikach, które z kolei ustawia się na suchym, a zarazem stabilnym gruncie. Co najważniejsze, podłoże nie musi należeć do niezwykle równych ani nie musi być jednolite pod względem wysokości. Wynika to z faktu, że regulowane wsporniki można dopasować do poziomu ustawienia każdej płyty na taras wentylowany.
Dzięki temu będą równe. Wszystkie przestrzenie, które powstają pod deskami tarasu, wykorzystać można na przykład do ukrycia rur wodociągów lub kabli elektrycznych oraz wszystkich innych instalacji, które wyglądają nieefektywnie eksponowane na widoku. Kontynuując temat podłoża, płytki tarasowe na podstawkach, ustawia się na ubitej ziemi, ale nie ma przeciwwskazań, aby zrobić to także na betonie.
W trakcie montażu nie używa się elementów, które mocują, jak na przykład zaprawa. Równości gruntu pod płyty na taras nie sprawdza się poziomicą – nie ma przynajmniej takiej konieczności, ponieważ tak jak wspomnieliśmy, nie jest to wcale istotne. Jak więc pozbyć się nierówności, które z pewnością się pojawią? Regulując wysokość wsporników. To bardzo proste, dlatego przyjmuje się, że zadanie to jest wykonalne praktycznie przez każdego.
Przegląd nowoczesnych płyt na taras wentylowany
Przyglądając się bliżej temu tematowi, należałoby wyjaśnić istotę płyty na tarasy. To produkt mrozoodporny, gresowy, który posiada grubość mniej więcej dwóch centymetrów. Posiada wysoki próg wytrzymałości w porównaniu z innymi materiałami.
Wszystkie płyty tarasowe podobnie jak bruk bet Visio opinie mają rewelacyjne, ponieważ nie zginają się, ani nie załamują. Są dziesięć razy bardziej wytrzymałe niż przewiduje norma. Nie nasiąkają wodą, są odporne na plamienie i działanie czynników zewnętrznych oraz chemicznych. Poza tym są antypoślizgowe, przez co z łatwością przetrwają zimę oraz zabezpieczą domowników przed upadkiem w razie, gdyby ktoś się wybrał na taras zimową porą.
Produkt ten idealnie sprawdzi się nie tylko na tarasie, ale i jako element wykończenia przestrzeni wokół budynku – zarówno mieszkalnego, jak i firmy czy przedsiębiorstwa. Dobrze położone płyty tarasowe wysokiej jakości z przyciętymi brzegami trawnika wyglądają niesamowicie. Różnego rodzaju płyty tarasowe na podstawkach są wykorzystywane również na ścieżkach spacerowych dla pieszych, ale również jako podjazdy dla samochodów. To nowoczesne płytki na taras, które posiadają szerokie zastosowanie w budownictwie i wykończeniach. Tworząc taras nowoczesny, można układać płyty na wypoziomowaną warstwę gruntu, piasku, żwiru a nawet trawy.
Etapy układania płyt tarasowych na wspornikach
Większość w Was powie, no dobrze, ale jak układać płytki tarasowe na dystansach? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, to nic trudnego. Poniżej przedstawimy etapy układania płyty na taras wentylowany. Wykonanie tarasu montowanego w sposób wentylowany przebiega w dwóch etapach. Pierwszy dotyczy przygotowania podłoża.
Podbudowa z betonu i gruntu powinna być wykonana w pozostałych dostępnych technologiach. Ważne jest, aby każde podłoże było równe, a zarazem stabilne. Podstawą jest system drenażu. Ponadto trzeba zadbać o spadki, które ułatwią odprowadzanie wody. Jeśli chcemy wykonać montaż należycie, a na pewno chcemy, musimy zadbać o zabezpieczenie płyt przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Pomoże nam w tym izolacja przeciwwilgociowa, której rolę może pełnić papa termozgrzewalna, środki bitumiczne i wszelkiego rodzaju membrany.
Dopiero na tak przygotowanym podłożu montujemy wsporniki, tworząc tym samym taras wentylowany na gruncie. Kolejnym etapem jest wykonanie nawierzchni. Wsporników i płyt na taras nie montuje się w jakiś specjalny sposób. Wręcz przeciwnie to prosta konstrukcja samonośna. Jeśli chcemy sobie ułatwić pracę, pomocne mogą okazać się pionowe odstępniki dystansowe zakładane na wspornikach. Dodatkowo pozwalają one zachować szczelinę między płytami.
Jak wybrać wspornik na taras?
Wszystkie płyty betonowe na taras montuje się na specjalnych podkładkach, które są wykonane ze sztucznego tworzywa. Są one wykonane z wysoce wytrzymałych materiałów. Ewentualne nierówności koryguje się dobrej jakości podkładkami. W ten sposób powstaje posadzka tarasowa, balkonowa, a nawet basenowa.
W ofertach wielu sklepów można znaleźć różnego rodzaju wsporniki, które występują w różnych kształtach. Zazwyczaj mają one podstawę, pierścienie zabezpieczające oraz śruby regulujące. Na samym ich szczycie znajdują się nakładki dystansowe. Dzięki ich zastosowaniu uzyskuje się dodatkowe profity w postaci izolacji termicznej i akustycznej. Można też maskować instalacje. Dość cenną cechą płyty tarasowej na podkładkach jest to, że odprowadza ona skutecznie wodę opadową. Dzięki temu płyta na taras jest antypoślizgowa, ponieważ szybko wysycha. W związku z tym, że płyty posiadają szorstką powierzchnię, mokra płyta nie jest śliska.
Wzornictwo grubej płyty tarasowej nie zna żadnych granic. Jest to estetyczna płyta produkowana w technologii gresu szkliwionego, której można nadać praktycznie każdy wygląd. Od najbardziej wysublimowanych materiałów naturalnych, aż po kamień czy drewno. Również można wybrać opcje geometrycznych struktur lub ciekawych wybarwień. Dla osób zainteresowanych taras wentylowany cena jest przystępna.
Jeśli chcesz zrobić przytulny balkonowy zakątek niewielkim kosztem, możesz znaleźć wykonawcę tarasu wentylowanego w atrakcyjnej cenie za metr kwadratowy. Bez względu na to, czy marzy Ci się taras na balkon, który jest wykonany z płyt ceramicznych, czy taras na balkon, który jest wykonany z desek drewnianych, można go wykonać z desek kompozytowych w systemie tarasu wentylowanego. To ciekawy sposób na aranżację balkonu w rozsądnej cenie!
Fajna sprawa, montaż wcale nie jest trudny!