
Polska jest położona w strefie o niskiej aktywności sejsmicznej, co jednak nie oznacza, że nie dochodzi do zawalenia się budynków. Błędy popełniane przy projektowaniu i budowie nieruchomości zwiększają ryzyko zachwiania stabilności konstrukcji. Zły dobór materiałów, warunki atmosferyczne i brak regularnych przeglądów technicznych również mogą doprowadzić do katastrofy. W takiej sytuacji ekspertyza budowlana staje się konieczna!
Przyczyny zawalenia się budynku
Jakie są najczęstsze przyczyny katastrofy? Ekspertyza budowlana może wykazać nieprawidłowości w zaprojektowaniu lub wykonaniu fundamentów. Zawalenie się budynku nierzadko wynika ze złego doboru materiału, bądź ich nieprawidłowego transportu i składowania. Za zdarzenie mogą być również odpowiedzialne klęski żywiołowe, takie jak powódź, wichura, czy pożar.
Aby zmniejszyć ryzyko zawalenia się budynku, należy odpowiednio zabezpieczyć instalacje. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo wybuchu. Jeśli podejrzewasz, że wykonawca popełnił jakiś błąd, koniecznie skonsultuj się z rzeczoznawcą. Ekspertyza budowlana wskazuje przyczyny i skutki usterek, a także zawiera zalecenia dotyczące ich usunięcia. Może ona wykazać, że kumulacja uszkodzeń konstrukcji doprowadziła do zawalenia się obiektu. Zazwyczaj świadczą o tym pęknięcia na ścianach i suficie, a także oznaki zużycia pokrycia dachowego.
Ekspertyza budowlana – skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy
Zastanawiasz się, jakie są zasady postępowania w przypadku katastrofy budowlanej? Przede wszystkim skontaktuj się z ekspertem, który ustali przyczyny zawalenia się budynku. Rzeczoznawca budowlany posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu przeprowadzi wnikliwą analizę statyczno-wytrzymałościową. W przypadku starej nieruchomości, bądź zniszczonej w wyniku kataklizmu, ekspert najprawdopodobniej zasugeruje jej rozbiórkę lub przebudowę.
Kto ponosi odpowiedzialność w przypadku katastrofy budowlanej? Rzeczoznawca podkreśla, że spoczywa ona na wszystkich osobach zaangażowanych w powstawanie nieruchomości, czyli:
- projektancie,
- kierowniku robót budowlanych,
- deweloperze,
- generalnym wykonawcy.
Ekspertyza budowlana – co powinna zawierać?
Ekspertyza budowlana jest bardziej szczegółowa niż opinia techniczna. Rzeczoznawca dokonuje wnikliwych oględzin nieruchomości i analizuje dokumenty, oprócz tego przeprowadza niezbędne badania i pomiary. Specjalista nie tylko ustali powód zawalenia się budynku, lecz także zaproponuje sposób naprawy i przygotuje kosztorys. Dokument składa się z części opisowej i obliczeniowej. Oprócz tego rzeczoznawca dołącza rysunki i zdjęcia, pozwalające ustalić rodzaj, wielkość i przyczyny katastrofy.
Jeśli chcesz mieć pewność, że ekspertyza budowlana zostanie wykonana rzetelnie, powierz to zadanie specjaliście. Wnioski są poparte nie tylko wiedzą i doświadczeniem rzeczoznawcy, ale również obiektywnymi wynikami badań. W razie potrzeby można je łatwo zweryfikować.
Kiedy dom może się zawalić?
Fundamenty odpowiadają za przenoszenie obciążeń dynamicznych i statycznych z obiektu na grunt. To oznacza, że zapewniają stabilność budynku, oprócz tego gwarantują równomierne osiadanie konstrukcji. W ten sposób fundamenty zapobiegają pękaniu ścian i stropów. Zanim zdecydujemy się na ich projektowanie i wykonanie, powinniśmy przeprowadzić badania geotechniczne.
Specjalista ustali następujące kwestie:
- poziom wód gruntowych,
- kierunek i natężenie odpływu wód opadowych,
- parametry nośne podłoża,
- głębokość zamarzania gruntu.
Na tej podstawie można określić najlepszy sposób fundamentowania. Nie warto na nim oszczędzać, ponieważ może to doprowadzić do katastrofy.
Zawalenie się budynku – rzeczoznawca wyjaśnia
Jedną z głównych przyczyn zawalania się budynków są błędy wykonawcze. Projekt może uwzględniać właściwe materiały budowlane, ale niewłaściwe ich zastosowanie często ma katastrofalne skutki. Zła mieszanka betonowa nie jest w stanie utrzymać ciężaru konstrukcji, co prowadzi do zawalenia się domu.
Podczas ustalania przyczyny katastrofy rzeczoznawca stwierdzi, czy nie doszło do zmiany sposobu użytkowania obiektu lub dobudowania piętra. Prowadzi to do wzrostu obciążenia, co wpływa niekorzystnie na stabilność konstrukcji. Niezależnie od tego, jaki jest powód, ekspertyza budowlana okazuje się niezbędna.