
Nawyki żywieniowe mają ogromny i bezpośredni wpływ na stan zdrowia. To właśnie od składników odżywczych oraz rodzaju spożywanych pokarmów zależy w dużej mierze kondycja ciała, a nawet psychiczna. Niewłaściwie zbilansowana dieta w połączeniu z siedzącym trybem życia zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na niektóre choroby oraz prowadzi do niedoborów pokarmowych. Z tego względu niezwykle ważne jest wyrabianie zdrowych nawyków żywieniowych. Wyjaśniamy, czym są oraz jak wprowadzić je do swojego życia.
Czym są nawyki żywieniowe?
Przez nawyki żywieniowe rozumie się pewne zwyczajowe decyzje podejmowane przez osobę w codziennym życiu przy wyborze pożywienia. Są zwykle głęboko zakorzenione, a kształtują się już w okresie wczesnego dzieciństwa i dorastania. Z tego względu próba ich zmiany wymaga czasu, a w jej trakcie można napotkać wiele trudności. Przy modyfikacji sposobu odżywiania warto więc pamiętać o kilku kwestiach.
Zasięgnij porady specjalisty
Najlepszym sposobem na trwałą zmianę nawyków żywieniowych jest profesjonalne wsparcie dietetyka (https://poradnia-harmonia.pl/dietetyk-warszawa/). Specjalista udzieli Ci wskazówek, jak zmodyfikować swój jadłospis tak, aby Twoje odżywianie było zdrowsze, a jednocześnie smaczne! Uwzględni on nie tylko Twoje preferencje jedzeniowe, ale także potrzeby zdrowotne. W Warszawie możesz liczyć na pomoc dietetyka w Poradni Harmonia, a jeżeli mieszkasz w innym mieście – możesz również skorzystać z wizyt on-line!
Regularne i spokojne jedzenie to podstawa
Jedną z najważniejszych kwestii, o której warto pamiętać przy zmianie nawyków żywieniowych jest regularne jedzenie. Warto codziennie spożywać posiłki o podobnej porze, najlepiej w 3-4-godzinnych odstępach czasu. Ważnym aspektem jest również ich objętość – lepiej jeść mniejsze porcje, ale częściej. Pamiętaj również, aby jeść powoli i bez rozpraszaczy w postaci telefonu czy telewizora.
Warzywa, owoce i woda – najwięksi sojusznicy
Warzywa i owoce to produkty bogate w liczne składniki odżywcze, dlatego też warto uwzględnić je w swoim jadłospisie. Nie oznacza to jednak jedzenia wyłącznie niesmacznych sałatek czy picia smoothie! Zacznij ich wprowadzenie od dodania ulubionego warzywa do posiłku, który przygotowujesz i stopniowo uwzględniaj je w coraz większej ilości dań. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu – warto rozpoczynać dzień od szklanki wody, a z czasem zwiększać jej ilość w ciągu dnia.
Wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych to proces – zmiana nie nastąpi od razu. Najważniejsza jest konsekwencja oraz wprowadzanie modyfikacji stopniowo. Pamiętaj, że zmiana odżywiania przynosi długofalowe korzyści, które pozytywnie wpłyną na Twój stan zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego!