
Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy moment na usunięcie tzw. zębów mądrości? Dowiedz się więcej na ich temat, sprawdź, w jakim wieku trzeba się ich pozbyć oraz czy jest to czynność konieczna.
Zęby mądrości, czyli które?
Ząb mądrości to potoczna nazwa stosowana zamiennie na ósemki. Nazwa kojarzona jest z tym, że rosną one najczęściej w momencie, gdy człowiek jest dorosły, czyli przysłowiowo posiada już niezbędną do życia mądrość. Ósemki stanowią zęby trzonowe i służą do rozdrabniania oraz przeżuwania pokarmu. Znajdują się na końcu uzębienia, dlatego bardzo często pojawia się problem z ich dokładnym czyszczeniem. Nie zawsze rosną one w sposób prawidłowy. Niewyrośnięcie zębów mądrości do końca bądź niewystarczająco staranna higiena może prowadzić do powstawania próchnicy lub innych problemów. To sprawia, że wiele osób decyduje się na ich usunięcie. Nie u wszystkich osób ósemki rosną w komplecie. Zdarza się, że pojawia się tylko jedna lub dwie. Jest to zależne od czynników genetycznych, jak i od dostępnego miejsca w jamie ustnej danego człowieka.
Dlaczego wyrastanie ósemek jest bolesne?
Wyrzynanie ósemek bardzo często powoduje ogromny ból. Jest to związane z tym, że ząb o dość dużej powierzchni potrzebuje wydostać się na zewnątrz poprzez przebicie dziąsła. Bardzo często powoduje to nie tylko dyskomfort spowodowany bólem, ale również powstawanie stanów zapalnych czy podrażnień. Jeśli ząb ma problem z wydostaniem się i zaczyna rosnąć pod kątem, może on również skaleczyć dziąsła czy nawet policzki. Takie problemy powstają u około 50% społeczeństwa.
Czy ósemki warto usunąć?
Jeszcze nie tak dawno wielu specjalistów podkreślało, że usuwanie ósemek jest konieczne. Zdecydowana większość lekarzy wykonywała ten zabieg u pacjentów od razu w momencie, gdy zęby się pojawiały.
Wraz z rozwojem medycyny udowodniono, że ich wyrywanie jest wskazane tylko, jeśli nie wyrosły one w sposób prawidłowy, powodują ból lub mogą prowadzić to pojawiania się innych problemów takich, jak np. miejscowa paradontoza, która prowadzi do utraty siódemki, niezbędnej do utrzymania prawidłowego uzębienia. Zabieg, który polega na pozbyciu się zębów mądrości, jest również wskazany osobom, które nie posiadają na nie miejsca w jamie ustnej. Wielu dobrych specjalistów, którzy potrafią ocenić stan ósemek oraz przeprowadzają zabieg ich usuwania można znaleźć na stronie internetowej AllSmiles.
Trzeba podkreślić, że ósemki, które wyrosły w odpowiedni sposób i są zadbane to zęby, których usuwanie nie jest wskazane. Pełnią one wartościową funkcję i okazują się być bardzo potrzebne. W takim przypadku są one traktowane jak normalne zęby. Należy je poddawać regularnej kontroli tak, jak całą resztę uzębienia. Takie wizyty powinny odbywać się co najmniej dwa razy do roku.
W jakim wieku można usunąć zęby mądrości?
Ostatnie zęby trzonowe pojawiają się dość późno. U niektórych jest to 16. rok życia, u innych wiek 25 lat. Istnieją również przypadki, że zęby mądrości wyrzynają się dopiero około czterdziestki. Wiek usunięcia tych zębów jest więc dostosowywany indywidualnie do pacjenta.
W przypadku, gdy usunięcie ósemek jest konieczne, dobrze, jeśli zrobi się to możliwie jak najszybciej. Im młodsza kość, tym bardziej jest ona elastyczna. Wiążę się to ze znacznie mniejszą ilością powikłań.
Czy wyrwanie ósemek boli?
Zabieg usunięcia zębów mądrości nie należy do najprzyjemniejszych. Za dyskomfort odpowiedzialna jest reakcja nerwów, które są bardzo uwrażliwione na tego rodzaju ingerencje. Chirurgia stomatologiczna, czyli dział medycyny, który zajmuje się operacyjnym leczeniem jamy ustnej, jest obecnie bardzo dobrze rozwinięta. Dzięki temu zabiegi są coraz mniej bolesne i nie powodują tak dużego dyskomfortu jak dawniej. Wielu pacjentów prosi jednak o znieczulenie, które niweluje odczuwanie jakiegokolwiek bólu przy usuwaniu zęba. Sama czynność nie zajmuje dużo czasu. Dobrze jest wybrać doświadczonego specjalistę, który posiada odpowiednią wiedzę. Taki lekarz stomatolog zadba o odpowiednie przygotowanie pacjenta, prawidłowo przeprowadzi zabieg, jak i zatroszczy się o stan zęba po wykonaniu czynności. Niezbędne jest bowiem prawidłowe założenie szwów oraz opatrunku na ranę.
Należy pamiętać, że po wykonaniu zabiegu wyrywania ósemek należy stosować się do wszystkich zaleceń od lekarza. Pozwoli to na łagodne i bezproblemowe gojenie się ran.